۳۰۰ کشور جهان در هلیفکس کانادا گردهم آمده‌اند تا در مورد امنیت جهان صبحت کنند.

امنیت جهانی موضوع اصلی نشست هلیفکس بوده و در آن نمایندگان کشورهای جهان روی مشکلات و راه حل‌های امنیتی صبحت می‌کنند.

به‌گفته مقام‌های حکومت، از افغانستان داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت وحدت ملی، در آن حضور یافته و قرار است تا در مورد امنیت، به‌خصوص چالش‌های امنیتی در افغانستان سخنرانی کند.

این نوزده‌ همین نشست بین المللی هلیفکس است که در کانادا برگزار می‌شود.

نشست هلیفکس که یک‌نشست امنیتی می‌باشد، در آن امنیت جهان، مورد گفت‌وگو قرار می‌گیرد. اما، با وجود حضور گروه‌های گوناگون تروریستی در افغانستان، انتظار آن است، تا تمرکز بیشتر روی مسایل افغانستان در این نشست صورت گیرد.

معاون سخن‌گوی ریاست اجراییه می‌گوید، امروز دومین روز این نشست بوده، و داکتر عبدالله عبدلله رییس اجراییه، نیز در آن اشتراک خواهد داشت.

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجراییه، به رادیو آسیای میانه، می‌گوید: نشست هلیفکس یک نشست امنیتی می‌باشد و در این نشست، نزدیک به ۳۰۰ کشور جهان اشتراک کردند و برای نابودی هراس افگنی در جهان تاکید خواهند شد.

جاوید فیصل، ضمن مهم خواندن این نشست، می‌گوید که در دنیا دو نشست امنیتی با اهمیت وجود دارند؛ یکی، نشست مونیخ و دیگری، همین نشست هلیفکس است که در این دو نشست، امنیت جهان بحث می‌شود.

به‌گفته وی، در این نشست قرار است، فشارهای بیشتر بر پاکستان تاکید شود، تا از حمایت هراس افگنان در خاک شان دست بردارد.

فیصل، این نشست‌ها را برای  نابودی تروریسم تاثیر گزار دانسته افزود: این نشست‌ها در دراز مدت، نتیجه ای مثبت خواهد داشت.

این در حالی‌است که  پس از اعلام راهبرد امریکا در مورد افغانستان، کشور پاکستان، به‌خاطر حمایت از گروه‌های هراس افگن، مورد فشار امریکا قرار گرفته‌است.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا، در ماه آگست سال روان میلادی، هنگام اعلام راهبرد جدید کشورش در مورد افغانستان و جنوب آسیا گفت، با وجود میلیارد‌ها دالر کمک امریکا، پاکستان هنوز هم مکان امن برای هراس افگنان است که دیگر امریکا، این موضوع را تحمل نخواهد کرد.

اما، پاکستان همواره، این اتهام‌ها را از سوی امریکا رد کرده می‌گوید: پاکستان مبارزه لازم را با تروریزم انجام داده است.

در همین‌حال: محمد حیدری کارشناس مسایل سیاسی، این نشست‌ها را بی‌تاثیر و تشریفاتی دانسته می‌گوید: سفرهای که مقام‌های افغانستان داشته، بیشتر تشریفاتی بوده، بخاطریکه افغانستان در یک بی برنامه‌گی و در یک خلای راهبردی به‌سر می‌برد .

وی، افزود، کشور، در ۱۴سال گذشته، طلایی ترین برنامه‌ها و فرصت‌ها را از دست داده‌است.

حیدری افزود: دولت باید از بازی های باخت- باخت ناشی از اختلافات در دورن کشور دست برداشته، به‌مسایل حریف بازی در درون حکومت خاتمه دهد، بیشتر روی منافع کلان کشور تمرکز نماید.

نشست هلیفکس، زمانی برگزار می‌شود که بیش از هر زمانی دیگر امنیت جهانی دچار مشکلات و پچیدگی گشته و جهان رو به‌بحران شدید امنیتی، پیش می‌رود.

راضیه شاران

 

 

گذاشتن یک پاسخ