کشته و زخمی شدن بیش از ۱۵۰ تن در روستای میرزاولنگ ولسوالی صیاد سرپل

از سه روز به دین سو روستای میرزاولنگ ولسوالی صیاد سرپل شاهد فاجعه انسانی است که به دست گروه طالبان و داعش رقم می خورد. در این فاجعه انسانی که تا کنون به گفته مسوولان محلی دست‎کم ۵۰ تن غیر نظامی مشمول زنان، کودکان، جوانان و کهن‎سالان اند به دست طالبان کشته شده‎اند و ۱۵۰ خانواده نیز به گروگان این گروه قرار دارند.

ذبیح‎الله امانی سخن‎گوی والی سرپل وضعیت این گروگانان را بد توصیف کرده می‎گوید که اگر بخاطر نجات جان آنها تلاش صورت نگیرد امکان از بین بردن آنها از سوی طالبان و داعش میرود.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۱۵۰ فامیل در ولسوالی میرزاولنگ بین مرگ و زندگی قرار دارند که از سوی گروه طالب و داعش مورد حمله قرار گرفته‎اند که اگر از سوی حکمت مرکزی با آنها کمک صورت نگیرد و عملیات برای باز‎پس گیری این ولسوالی انجام نشود ممکن آنها به سرنوشت بدی دچار گردند و از سوی داعش و طالب به شهادت برسند.

از سه روز به دین سو روستای میرزاولنگ ولسوالی صیاد سرپل، شاهد فاجعه انسانی است که به دست گروه طالبان و داعش رقم می‎خورد.

در این فاجعه انسانی که تا کنون به گفته مسوولان محلی دست کم ۵۰ تن غیر نظامی

که مشمول زنان، کودکان ، جوانان و کهن سالان است به دست طالبان کشته شده و ۱۵۰ خانواده دیگر نیز به گروگان گرفته شده‎اند.

ذبیح‎الله امانی سخن‎گوی والی سرپل، در یک تماس تلفونی به رادیو آسیای میانه گفت : گروگانان در وضعیت بدی امنیتی قرار داشته و اگر از سوی حکومت مرکزی کمک صورت نگیرد؛ امکان کشته شدن آنها از سوی داعش و طالبان میرود.

آقای امانی با انتقاد از مسوولان حکومت مرکزی می گوید، مسؤولان در مرکز برای سرکوب طالبان و داعش و نجات جان باشنده‌گان این روستا هیچ کار نکرده‌اند

و تاکنون نیروهای زمینی و هوای به این منطقه نرسیده‎اند و هیچ نوع کمک با مردم جنگ زده این ولسوالی صورت نگیرفته است

محمد راد‎منش معاون سخن‎گوی وزارت دفاع کشور از آغاز عملیات محاربوی در روستای میرزاولنگ خبر داده میگوید: نیروهای امنیتی افغانستان یک عملیات محاربوی را در  ولسوالی میرزاولنگ انجام داده‎اند که جزییات آن بعدا در اختیار رسانه‎ها قرار می‎گیرد.

 

 

علی افشاری خبرنگار محلی رادیو آسیای میانه در ولایت سرپل از آخرین جزئیات خبر داده می‎گوید: ولسوالی میرزاولنگ در وضعیت بدی امنیتی قرار دارد و حدود ۱۵۰ تن از باشندگان روستا به دست گروه طالبان و داعش کشته و زخمی شده اند و طالبان به باشندگان محل اجازه نمی‎دهند که حتی شهدای خود را دفن خاک نمایند و تعداد دگر آنها از خانه‎های‎شان آواره شده اند، اگر نیروهای امنیتی به داد باشندگان این روستا نرسند آنها توسط طالبان و داعش به شهادت خواهند رسید.

ولایت سرپل در سال‌های اخیر به شدت نا امن شده و گروه‌های هراس افگن بشمول طالبان و داعش در نقاط گونا‌گون این ولایت حضوردارند.

اما این اولین باری است که این دو گروه یک‎جا در مقابل حکومت می‎جنگند.

این که چرا طالبان و داعش در کشتار غیر نظامیان این روستا یک دست شده‎اند و در مقابل حکومت می‎جنگند پرسش است که گذشت زمان به آن پاسخ خواهد داد.

 

حسین راستی‎منش رادیو آسیای میانه کابل

گذاشتن یک پاسخ