کارشناسان: اگر داعش در افغانستان قوی شود، جنگ قدرت‌ها‌ در این کشور آغاز خواهد شد

با شکست خوردن گروه داعش در سوریه و عراق، نگرانی از حضور روز افزون این گروه در افغانستان، روزتا روز ذهن مردم و مقام های کشورهای آسیای میانه را پریشان می سازد.

این نگرانی‌ها زمانی بیشتر می شوند که این گروه از کشورهای عراق و سوریه شکست خورده و مسیر بعدی آن افغانستان خوانده شده است.

در همین حال، جان نیکلسون فرمانده کل نیروهای حمایت قاطع در افغانستان در گفت‌وگو با صدای امریکا گفته است که شهرجلال آباد پایتخت داعش درنظر گرفته شده است.

به گزارش ReliefWeb جنرال جان نیکلسن، فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، به صدای امریکا گفته است که گروه داعش برنامه ریخته است تا «خلافت» خود را در افغانستان تاسیس کند.

این جنرال امریکایی گفته که داعش اعلام کرده که هرگاه به گرفتن ننگرهار کامیاب شوند، شهر جلال آباد به‌حیث پایتخت خلافت در نظر گرفته خواهد شد.

درهیمن حال، عتیق الله امرخیل کارشناس نظامی به‌رادیو آسیای میانه می‌گوید، اگر داعش در افغانستان پایگاه ایجاد کند، افغانستان میدان جنگ قدرت‌ها خواهد شد، زیرا افغانستان کشور است که هم‌مانند عراق، کوهستانی است و جنگ در افغانستان به‌زودی ختم نمی‌شود.

وی نیز‌می‌گوید، باید افغانستان و کشورهای جهان به‌این فکر باشند که داعش در افغانستان فعالیت پیدا نکنند.

امرخیل تاکید می‌کند که اگر داعش در افغانستان جابجاشود، کشورهای آسیای میانه، حتا جهان از دست این گروه در امان نخواهد بود.

با این‌حال، شماری اعضای مجلس نمایندگان، مقام‌های حکومت افغانستان را متهم به‌پرورش گروه داعش درافغانستان کرده اند.

جنرال امرخیل در این مورد می‌گوید، داعش، هیچ‌گونه سودی برای افغانستان ندارد که حکومت افغانستان از آن حمایت کند و به‌گفته وی، این حرف‌های‌که از سوی نمایندگان مردم در مجلس گفته می‌شوند، بیهوده است و هیچ دردی را دوا نمی‌کند.

وی، هم‌چنان افزود، اگر داعش، در جلال آباد پایگاه خود را ایجاد کند، به‌بسیار خوبی از سوی پاکستان حمایت می‌شود، زیرا حکومت افغانستان یک حکومت ضعیف است و داعش می‌تواند از این ضعف افغانستان استفاده کند و در افغانستان جابجا شود.

از سوی دیگر، عبدالواحد طاقت کارشناس نظامی به رادیو آسیای میانه می‌گوید که نگرانی امریکا در پیوند به آمدن داعش در افغانستان بیجا است، زیرا داعش، پروژه‌ی خود امریکا است.

وی، افزود: «اگر داعش در افغانستان جابجا شود، افغانستان میدان جنگ دو ابر قدرت جهان می‌شود زیرا پوتین هم در سخنانش گفته بود که اگر داعش در افغانستان حضور پیدا کند ماهم آرام نمیشنیم.»

پوتین، در سخنانش گفته بود که «ما اگر داعش را در سوریه و عراق می‌توانیم هدف قرار دهیم، پس افغانستان که حریم ما است در آن به آسانی می‌توانیم داعش را هدف قرار دهیم.»

این نگرانی زمانی است که حکومت افغانستان در برابر این همه سخن‌ها از سوی همسایگان و نگرانی مردم افغانستان، هیچ‌گونه تدابیری را برای مقابله به داعش مطرح نمی‌سازد. سکوت حکومت افغانستان در این زمینه بیشتر سوال برانگیزمی باشد.

محمد هارون شهاب زاده

گذاشتن یک پاسخ