نگرانی فعالان جامعه مدنی از وضعیت امنیتی در ولایت غور

شماری از فعالان جامعه مدنی ولایت غور از وضعیت فعلی امنیتی در این ولایت ابراز نگرانی نموده و خواهان توجهی جدی دولت در این راستا می‎باشند.

آنان از افزایش ناامنی‎های اخیر در این ولایت و سقوط ولسوالی تیوره چند روز پیش به‎دست طالبان سخت نگرانی کرده و از حکومت می‎خواهند تا هر چه زودتر در این راستا توجه جدی نمایند.

آنان می‎گویند: از مدت ۳ هفته بدین‎سو در بعضی از مناطق ولایت غور جنگ جریان داشته که در نتجه ما شاهد سقوط  ولسوالی تیوره به دست طالبان بودیم.

محمد وزیر نورانی، یک‎تن از این فعالین مدنی در صحبت با رادیو آسایی میانه می‎گوید: در این اواخیر وضعیت امنیتی در ولایت غور روز به روز خراب‎تر شده و حلقه امنیتی تنگ‎تر شده میرود که شهروندان ولایت غور از این ناحیه جداً نگرانی دارند.

محمد نظیر خادم، یک‎تن دیگر از فعالین مدنی در غور می‎گوید: ” نهادهای امنیتی و دولتی ما شب تا روز خواب‎اند که این ماییه نگرانی برای شهروندان فیروزکوه است.”

آقای خادم افزود: مسوولین بلند روتبه این ولایت توانایی مدیریت درست را ندارند که ضعف در مدیریت آنها است.

به‎گفته وی، قبلآ افراد ملکی در ولایت غور ترور می‎شدند ولی حالی دیده می‎شود که در ۲ کیلومتری شهر، افراد نیروهای امنیتی ترور می‎شوند.

عبدالحی خطیبی سخن‏‎گویی والی غور در صحبت با رادیو آسیای میانه نفوذ گروه‎های مختلف هراس‎افگن در این ولایت را تائید نموده اما گفت: تلاش‌ها برای از بین بردن مخالفین به شدت ادامه دارد.

به‎گفته سخن‎گویی والی غور در سال جاری شورای کویته به اساس فشار آی اس آی پاکستان بالای این گروه آورده اند این گروه‎ها تصمیم گرفته‎اند که دفتر خود را به یکی از ولایات افغانستان انتقال دهند که احتمالآ  ولایت غور مورد نظر این گروه‎ها می‎باشد که به همین‎دلیل تعدادی زیادی از گروه‎های مخالف دولت به این ولایت هجوم آورده‎اند و حملات تخریبانه‎ی خود را انجام می‎دهند.

وی، تائید نموده است، نگرانی مردم برحق است چون تعدادی زیادی ازمخالفین از خارج ولایت وارد غور شده‎اند که پروژه‏های خود را عملی نمایند.

این درحالی است که هفته گذشته موتر مدیری امنیه غور از سوی افراد نشناس مورد هدف قرار گرفته بود که در نتیجه خودش کشته شده است و یک‎تن از محافظین‎شان زخم برداشته است.

روز گذشته نیز یک عراده موتر حامل  یکی از موسسات خیره در ۱۵ کیلومتری غرب  شهر فیروزکوه از سوی افراد موتر سایکل‎سوار مورد هدف قرار گرفت که در نتیجه ۳ تن از کارمندان این موسسه کشته و ۲ تن دیگرشان زخم برداشتند وعاملین این روی‎داد نیز از ساحه  موفق به فرار شده‎اند.

عنایت‏‎الله امینی، رادیو آسیای میانه – ولایت غور

گذاشتن یک پاسخ