نگرانی زنان غور از کم‎رنگ بودن حضور زنان در ادارات دولتی

شماری از فعالین زنان در ولایت غور خواهان حضور گسترده‎ی زنان در ادارات دولتی هستند و از دولت می‎خواهند تا برای زنان بیشتر نقش داده شود که آنها توانمندی‎های‎شان را به کار گیرند.

این زنان تاکید دارند، با زنان در ادارات دولتى برخوردی تبعیض‎آمیز صورت مى‎گیرد و در روند استخدام در ادارات دولتى، اکثرا مردان جذب مى‎شوند و باید حکومت وحدت ملى، به وعده‎هایى که براى زنان داده اند، عمل کنند و نقش‎شان را در ادارات دولتى و فعالیت‎هاى سیاسى بیشتر سازند.
نوریه نوید، مسول شبکه زنان درولایت غور در گفت‎گویی با رادیو آسیایی میانه می‎گوید: زنان از توانمندی و شایستگی‎های لازم برخوردار هستند و می‎توانند که درکنار مردان در ادارات دولتی به گونه‎ای فعال نقش داشته باشند.
وی می‎افزاید: زنان توانمندی کار را در ادارات دولتی دارند، باید دولت برای‎شان زمینه بهتر کاری را مساعد نماید.

لیلما، خانمى دیگری که ۲۸ سال عمر دارد مى‎گوید: دو سال قبل از پوهنتون فارغ گردیده است و در این مدت بارها به مقام ولایت، ریاست معارف و دیگر ادارات دولتى جهت اشتغال وظیفه مراجعه کرده است و با آن‎که برایش وعده داده شده است اما تاکنون به این وعده‎ها عمل نشده است.

وى به رادیو آسیایی میانه می‎گوید: تا زمانی‎که زور یا واسطه نداشته باشید، اشتغال وظیفه کار مشکل است و علاوه براین، با زنان در ادارات دولتی برخورد تبعیض‎آمیز صورت می‎گیرد.

درهمین‎حال معصومه انوری رییس امور زنان ولایت غور از حضور و کم‎رنگ بودن بانوان در ادارات دولتی ابراز نگرانی می‎کند ومی‎گوید: دولت برای ایجاد زمینه کاری برای زنان آنچنان که لازم بود توجه نکرده است.

انوری افزود: با وجود این‎که بارها رهبران حکومت تعهد به حضور و نقش بیشتر زنان در ادارات دولتى نموده‎اند؛ اما هنوزهم حضور زنان در ادارات دولتی کم‎رنگ است.

درهمین حال حمید‎الله رفآ مدیر اداری جامعه مدنی در ولایت غور نیز حضور زنان را در ادارات دولتى کم‌رنگ خوانده، گفت: حکومت وحدت ملی، باید به وعده‎های خود عمل کرده و در ادارات دولتی برای زنان زمینه بیشتر کاریابی را مساعد نمایند.

وى با بیان این‎که دولت باید برای مردم ذهنیت دهد تا آنان برای دختران‎شان اجازه دهند تا دوشادوش با برادران‎شان کار نمایند، وی‎گفت که نهادهای جامعه مدنی ولایت غور، تلاش دارند تا برای آن عده از زنانی که  تقاضای اشتغال وظیفه را دارند توجه بیشتر نموده و زمینه کاریابی را برای آنان فراهم نمایند.

درهمین‎حال امرالله حمیدی رییس دفتر اصلاحات اداری و خدمات ملکى ولایت غور، کم‎رنگ بودن حضور زنان در ادارات دولتى را نیز تایید نموده، گفت: زنان در ولایت غور، کم‎ترعلاقه دارند تا در ادارت دولتی اجرای وظیفه نمایند.

‌وی افزود: زنان بیشترعلاقه دارند تا در سکتور معارف  اجراء وظیفه نمایند و زمانی‎که یک بست درسکتور معارف به اعلان گذاشته می‎شود،  حضور زنان بیشتر در آن مشاهده می‎گردد ولی در ولسوالی‎ها خانم‎ها علاقه ندارند که در سکتور معارف و یا دیگر نهادهای خدمات ملکی اجرای وظیفه نمایند که عمده‎ترین علت آن ناباسامانی‎ها در جامعه است.

گفتنى‎است که ولایت غور دارای ۱۰ واحد اداری می‎باشد که در تمامی واحدهای اداری، این ولایت حضور زنان به نسبت مشکلات گوناگون درجامعه کم‎رنگ است.

عنایت‎الله امینی، رادیو آسیای میانه – ولایت غور

گذاشتن یک پاسخ