نگرانی‌ها از مهندسی شدن انتخابات آینده پارلمان در افغانستان

شمار احزاب و نمایندگان مجلس از مهندسی‌شدن انتخابات آینده افغانستان توسط حکومت نگران اند.

روزگذشته معاون اول مجلس نماییده‌گان در صحن مجلس نمایندگان گفت: یکی از کاکاهای رییس‌جمهورغنی به‌شمار از نماینده‌گان مجلس وعده داده‌اند که در صورت همکاری با حکومت، نام‌های شان شامل لست برنده‌گان حتمی انتخابات آینده پارلمانی خواهد‌شد.

با این‌حال حزب«جنبش ملی اسلامی» افغانستان اعلام کرد که شمار از سران حزب‌ها در نشستی نسبت به‌تلاش دولت، برای مهندسی انتخابات آینده این کشور ابراز نگرانی کردند.

جعفرمهدوی عضومجلس نمایندگان، سخنان روز گذشته آقای همایون را در پیوند به دعوت کاکای رییس جمهور از نمایندگان را تایید نمی‌کند، اما می‌گوید که شواهد وجود دارد که رییس‌جمهور و حلقه ارگ در تلاش مهندسی کردن انتخابات آینده می‌باشند.

آقای جعفرمهدوی دوستگی و اختلافات میان اعضای کمیسیون انتخابات را ناشی از مداخله سران حکومت دانسته، و به رادیو آسیای میانه می‌گوید که رییس جمهور می‌خواهد تا اعضای کمیسیون انتخابات را تحت اداره خود داشته باشد.

هم‌چنان می‌افزاید که اعضای مجلس نمایندگان می‌گویند:«اگر کمیسیون با اعضای حاضر و با ظرفیت موجود انتخابات را برگزار نکند، انتخابات کاملا تقلبی و مهندسی شده خواهد بود.»

هم‌چنان افرود که در رابطه با مستند شدن ادعا و اتهام آقای همایون، مجلس نمایندگان بی‌تفاوت نخواهد ماند.

نگرانی از مهندسی شدن انتخابات در حالی مطرح می‌شود که کمیسیون مستقل انتخابات قرار است، در ماه سرطان سال آینده خورشیدی انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی را برگزار کند، اما نگرانی‌های زیادی در مورد تدابیر این کمیسیون برای شفافیت در انتخابات وجود دارد.

حسین راستی‌منش- رادیو آسیای میانه- کابل

 

گذاشتن یک پاسخ