نتایج نشست قندهار چه خواهد بود؟

قرار است فردا قندهار، شاهد نشست بزرگی از شخصیت‌هاى برجسته‌اى سیاسى، رهبران احزاب و ائتلافهاى سیاسی باشد.

به‌اساس گزارش‌ها، شماری از شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان شورای ملی از شب گذشته به قندهار رسیده اند.

منابع آگاه، می‌گوید، در این نشست، از شخصیت‌های سیاسى، مانند، عطا محمدنور والی بلخ، امیر اسماعیل خان، محمد یونس قانونى، امرالله صالح، رحمت الله نبیل، رنگین دادفراسپنتا، همایون همایون معاون اول مجلس نمایندگان، عبدالرحیم ایوبى، ظاهر قدیر و حدود ٨٠تن از نمایندگان پارلمان دعوت شده‌اند.

گفته می‌شود، این نشست سه‌روزه بوده و از سوی جنرال عبدالرازق فرمانده امنیه قندهار، دایر می شود.

این در حالی‌است که از مدتى بدین‌سو، اختلاف نظر میان رهبران داخل و خارج از حکومت اوج گرفته است.

اما حکومت از این نشست راضی نبوده و گمانه زنی‌ها از این‌که این نشست از سوی حامد کرزی، طرح ریزی شده، وجود دارد.

اشترک کنندگان این نشست، می‌گویند که آنان بدلیل هم‌بستگی ملی و ایجاد وحدت میان اقوام در این نشست اشتراک کرده و محوریت آن، صلح و انتخابات می‌باشند.

داوود ناجی عضو هیات رهبری جنبش روشنایی و یک‌تن از اشتراک کنندگان این نشست، می‌گوید: این نشست یک رای زنی در مورد بحران‌ موجوده در کشور، بررسی یک انتخابات شفاف و میکانیزم صلح دولت محور بحث خواهد شد.

وی هم‌چنان، افزود که ممکن برای این امر یک کمیسیون ساخته شود.

در همین‌حال، فریبا احمدی نماینده‌ای مردم قندهار در مجلس نمایندگان در گفت‌وگو، به‌رادیو آسیای میانه می‌گوید: «این نشست زیر عنوان وحدت‌ملی برگزار می‌شود، نه در مخالفت با دولت و نه هم اعلام لویه جرگه را در این نشست، می‌کنیم.»

در همین‌حال، بکتاش سیاووش نماینده‌ای پشین مردم کابل، در مجلس نمایندگان امروز در مصاحبه به‌رادیو آسیای میانه، ضمن بی‌اثر دانستن این نشست‌ها می‌گوید: حکومت وحدت‌ملی هیچ اهمیتی نه بر این نشست‌ها و نه هم بر مردم افغانستان قایل است، بنا تا زمانی‌که امریکا، از این حکومت حمایت می‌کند، هیج نوع ارزشی بر دیگر مسایل ملی، جز حکومت‌داری اش، قایل نیست.

راضیه شاران

 

 

گذاشتن یک پاسخ