ناکام خواندن جنگ افغانستان از سوی ترامپ

شانزده سال جنگ بی‎نتیجه، ترامپ جنگ افغانستان را ناکام خوانده و خواهان خروج نیروهای کشورش از افغانستان شده است.

روزنامه نیوز‎ ویک در مطلبی نگاشته است که دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا در یک نشست با جنرالان ارشد این کشور خاطرنشان کرده است، ما در جنگ افغانستان برنده نیستیم و ممکن است نیروهای خود را از این کشور بیرون نماییم.

شانزده سال پیش بعداز حمله تروریستی گروه القاعده بالای مرکز تجارتی جهانی نیویارک، امریکا بخاطر نابودی القاده پا پیش گذاشت و وارد افغانستان شده بود.

با این وورد صفحه تازه‎ی برای مردم افغانستان باز شد و مردم به امید ختم جنگ و آمدن صلح در کشور حضور نیروهای ناتو و امریکا در افغانستان را با جبین باز پذیرفته بودند.

اما با گذشت شانزده سال از جنگ امریکا در افغانستان با هزینه سنگین، نه تنها تروریزم را از بین برده نتوانسته اند بلکه این جنگ شدت بیشتری پیدا کرده است و گروه دیگری بنام داعش نیز در این کشور سر برآورده است  که منجر به شکست امریکا در این جنگ شده است.

خبر ناکامی امریکا در جنگ افغانستان از سوی آقای ترامپ در حالی از سوی رسانه‎های غربی گزارش می‎شود که پرسش‎های جدی در این مورد نزد کارشناسان مطرح است.

آصف آشنا کارشناس سیاسی در این مورد می‎گوید: طالبان در افغانستان بصورت کامل شکست نخورده‎اند و امریکا در ماموریت جنگ در افغانستان به‎نتیجه صد‎‎در‎صدی نرسیده است.

وی افزود: مداخلات کشورهای منطقه باعث وخیم شدن وضعیت امنیتی در کشور شده است و حلقه‎های سیاسی نیز وجود دارند که سبب بدتر شدن امنیت در کشور شده‎اند.

آقای آشنا به این بارو است که حرف بیرون کردن نیروهای امریکایی از افغانستان و یا خصوصی سازی جنگ در افغانستان  به نحوی فشارهای سیاسی بالای اداره حکومت وحدت ملی است که از سوی مقامات امریکا مطرح می‎شود.

اما اگر امریکا در خروج سربازنش از افغانستان جدی باشد این امر چی پی‎آمد‎های برای آینده افغانستان دارد پرسشی است که محمد حیدری کارشناس دیگری به آن پاسخ داده است.

آقای محمد حیدری می‎گوید: اگر امریکا از افغانستان خارج شود این کشور به مرکز یا لانه‎ی تروریزم مبدل خواهند شد و افغانستان اولین قربانی تروریزم است و تروریزم بین الملی تنها افغانستان را تهدید نمی‎کند بلکه امریکا و متهدینش نیز سر دچار تروریزم خواهند شد.

با این حال آقای اشنا به این نظر است، نیروهای امریکای به این زودی‎ها افغانستان را ترک نمی‎کنند و به ماموریت نظامی‎شان در این کشور ادامه خواهند داد.

این‎که امریکا در استراتیژی تازه نظامی‎اش در افغانستان کدام گزینه را بر می‎گزیند آیا نیروهایش را در افغانستان افزایش می‎دهد یا تصمیم به بیرون کردن نیروهایش می‎گیرد.

اگر نیروهایش را در افغانستان افزایش بدهد قادر به ختم جنگ خواهند بود و اگر نیروهایش را از افغانستان بیرون کند با وجود عقد پیمان امنیتی با افغانستان واکنش حکومت چه خواهد بود پرسش‎های اند که گذشت زمان به آن پاسخ خواهند داد.

حسین راستی‎منش، رادیو آسیای میانه – کابل

گذاشتن یک پاسخ