میدان بازی پر ماجرای صلح افغانستان، این بار اندونیزیا را ذق زده کرد

مقام‌ها در وزارت امور خارجه می گویند: وزیر خارجه اندونزیا به‌کابل آمده و قرار است با مقام‌های کشور در مورد مذاکرات صلح گفت‌وگو کند.

صبغت الله احمدی؛ معاون سخنگوی وزارت خارجه، به رادیو آسیای میانه می گوید: “وزیر خارجه اندونزیا به کابل امروز به کابل آمده و در باره صلح و توانمندی بانوان با مقام‌های افغانستان گفت‌وگو خواهد داشت.

هم‌چنان قرار است که وزیر خارجه افغانستان در باره منابع اصلی تمویل تروریزم و میدان‌های تمرینی هراس افگنی و انتحاری در آن سوی مرز با وزیر خارجه اندونزیا گفت‌وگو کند اما به‌گفته منابع رسمی، گفت‌وگو در باره چگونگی فعالیت دفتر قطر در این نشست مطرح نیست.”

پس از نشست‌های بدون نتیجه صلح افغانستان این‌بار اندونیزیا پا پیش گذاشته تا گره کور صلح افغانستان را باز نماید.

صبغت الله احمدی؛ معاون سخنگوی این وزارت به‌رادیو آسیای میانه می‌گوید: “وزیر خارجه اندونزیا به کابل می آید و درباره صلح و توانمندی بانوان با مقام های افغانستان گفتگو خواهد داشت.

در همین حال احمدسعیدی آگاه مسایل سیاسی چنین گفت‌وگوها را بی‌نتیجه خوانده می‌گوید، اندونیزیا می‌خواهد که تواندمندی خود را در افغانستان آزمایش نماید.

به باور سعیدی، اندونیزیا قادر به میانجیگری میان حکومت افغانستان و طالبان نبوده، با این اقدام اش برای پاکستان فرصت ایجاد می‌نماید.

از سوی‌هم کبیر رنجبر آگاه مسایل سیاسی از علاقمندی اندونزی برای صلح افغانستان ابراز خوش‌بینی کرده می‌گوید، اندونیزیا به‌حیث یک کشور اسلامی می‌تواند نقش مثبت را در رابطه به‌مساله صلح افغانستان بازی نماید.

اندونیزیا در حالی در مسایل مذاکرات صلح افغانستان پا پیش می‌گذارد که چندی پیش گزارش‌های به نشر رسید که فیض الله کاکر سفیر افغانستان در قطر گفته بود، ترکمنستان و اندونیزیا همکاری‌شان را با پروسه صلح افغانستان اعلام کرده‌اند

و مقام‌های این دو کشور، علاقه‌مند اند که در صورت بسته شدن دفتر طالبان در قطر؛ این دفتر به ترکمنستان و یا اندونیزیا منتقل شود.

حسین راستی منش

گذاشتن یک پاسخ