معدن طلا به دست طالبان؛ اما حکومت رد می‌کند

مسوولان محلی بدخشان، می‌گویند: طالبان به‌یک معدن طلا در بدخشان، دست یافته اند.

به‌گفته آنان این معدن طلا، در روستای بکادر ولسوالی راغستان، است که اکنون طالبان در حالی بیرون آوردن طلای آن معدن، با اسکواتور می‌باشند.

عبدالبصیر حق‌جو عضو شبکه جامعه مدنی، به‌رادیو آسیای میانه، می‌گوید: طالبان شب گذشته موفق به‌گرفتن ساحه این معدن از نزد نیروهای امنیتی شده اند.

وی، می‌گوید که در حال‌حاضر این گروه با ۱۸عراده اسکواتور سرگرم بیرون کردن طلای این معدن می‌باشند.

با این‌حال، امان‌الله پیمان عضو مجلس نمایندگان، از بدخشان در اختیار قرار گرفتن این معدن به‌دست طالبان را تایید می‌کند اما می‌گوید که کاری بیرون آوردن آن توسط طالبان هنوز شروع نشده است.

این نماینده بدخشان، تاکید کرد که چندی پیش این معدن توسط دولت سروی شده بود، اما کاری  بیرون آوردن آن به‌دلیل نا پیدا شروع نشده است.

به گفته وی، «دولت همیشه به‌هر بهانه‌ای کار بیرون کردن  این معدن را به‌تاخیر انداخته و گناه را یکی به‌گردنی دیگری می‌اندازد.»

درهمین‌حال، داکتر بشیر احمد صمیم رییس شورای ولایتی ولایت بدخشان، می‌گوید: حدود دو سال می‌شود که ولسوالی راغستان، به‌تصرف طالبان بوده و طالبان در آنجا از مردم به‌زور عشر و زکات می‌گیرند و از زمانی که طالبان این ولسوالی را به‌دست گرفته اند از این معدن استفاده می‌کنند.

هم‌چنان، نیک محمد نظری سخن‌گوی والی ولایت بدخشان، این گفته‌ها را رد کرده می‌گوید که نه ‌ولسوالی راغستان، به‌دست طالبان افتاده و نه معدن طلا در آنجا استخراج می‌شود.

وی، می‌گوید که طالبان در یک روستای که نزدیک به‌معدن طلا در بکادر می‌باشد، حضور دارند و معدن طلا درین روستا به‌جایش  می باشد که نه دولت و نه هم طالبان به‌این معدن دست زده اند.

این درحالیست که چندی پیش شورای ولایتی و باشندگان ولسوالی راغستان، ادعا کرده بودند که طالبان هر روز سرگرم  بیرون آوردن معدن‌طلا در این روستا می‌باشد.

حمیده حسینی

 

گذاشتن یک پاسخ