فساد اداری، زخم ناسوری بر پیکر زخمی افغانستان

آقایعبدالله می‏گوید: فساد اداری در افغانستان «طغیان» کرده است.

عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور روز گذشته در نشست (راهبرد ملی دسترسی به اطلاعات ) گفت: در کشور که فساد طغیان کرده است دسترسی به اطلاعات اولویت بیشتر پیدا میکند.

آقای عبدالله افزود: سازده‌سازی به روند دسترسی به اطلاعات کمک می‌کند تا موارد فساد اداری بیشتر برملا گردد.

این سخنان داکتر عبدالله در حالی‎ست که بیشتر اعتراضات وانتقادات مردم از سران حکومت وحدت ملی بوده و ارگ ریاست جمهوری را به انحصار قدرت متهم می‎کنند،  انحصار قدرت خود در نزد آگاهان سیاسی فساد اداری خوانده می‎شود.

اخیرا پس از تظاهرات جنبش رستاخیر رییس جمهور گفته بود، صلاحیت‎ها را به نهادها تقسیم خواهند‎ کرد. اما تاکنون این سخن رییس جمهور به طور عملی دیده نشده است.

این در حالی‎ست که برخی از کارشناس می‎گوید: سران حکومت وحدت ملی خود در افزایش فساد دست داشته و اظهار نظر آقای عبدالله یک نوع عریضه کردن بالای خودشان است.

حسین علی‎زاده فعال جامعه مدنی در این مورد می‎گوید: حرف‎های آقای عبدالله قابل تایید است و در زمان حکومت وحدت ملی نسبت به گذشته فساد اداری افزایش یافته است و حرف‎های آقای عبدالله یک نوع عریضه بالای خودشان است و آنان به‌جایی این که حرف فساد اداری را با رسانه‎ها مطرح بسازند بهتر است بصورت عملی فساد اداری را ریشه کن نمایند.

همچنان آقای علی‎زاده به تقلب در انتخابات ریاست جمهوری گذشته اشاره کرده می‎گوید: سران حکومت خود در فساد دخیل اند‎، و از حکومتی که در انتخابات ریاست جمهوری دست به تقلب زده اند نباید انتظار داشت که در دروه حکومت‎شان فساد اداری از بین برود.

رازمحمد دلیل فعال جامعه مدنی نظر دیگری دارد، وی می‎گوید: فساد در حکومت فعلی نسبتا کاهش یافته و مفسدین نمی‎تواند با جرات دست به این‏کار بزنند.

حکومت وحدت ملی در آغاز روی کار آمدن‎شان گفته بودن که مبارزه با فساد را در راس کارشان قرار خواهند داد اما دیده می‎شود که تا هنوز در امر مبارزه با فساد کامیاب نبوده اند.

طبق گزارش که از سوی سازمان شفافیت بین المللی سال گذشته اعلام شد نشان داده است که افغانستان هنوز در بین ده فاسدترین  کشور جهان قرار دارد.

حسین راستی‎منش، رادیو آسیای میانه – کابل

 

 

گذاشتن یک پاسخ