علمای سنی و شیعه: هیچ گروهی نمی‌تواند در افغانستان تفرقه مذهبی ایجاد کند

پس از حملات خونین در مساجد کشور که اخیرا توسط هراس افگنان صورت گرفت، روزگذشته علمای سنی و شیعه طی نشست مشترک در مدرسه خاتم النین گردهم آمدند.

به گزارش رادیو آسیای میانه، این علما می‌گویند که هیج گروهی نمی‌تواند میان مردم و مذاهب در افغاننستان تفرقه ایجاد کند.

مولوی قادر ابراهیمی معاون شورای اخوت اسلامی در این نشست، ضمن ضروری خواندن نشست‌های مشترک علمای شیعه و سنی، شعور سیاسی علما در کشور را  بلند خواند و گفت که گره‌های تروریستی در کشور، سه هدف دارند. یک به چالش کشاندن نیروهای امنیتی، دوم اختلافات قومی، سمتی و مذهبی و سوم می‌خواهند تا اختلافات مذهبی را دامن بزنند.

در همین‌حال عباس بصیر مشاور رییس جمهور در امور میحط زیست، نیز طی سخنرانی در این نشست، صلح در افغانستان را یک امر لازمی دانسته و گفت که  تلاش‌های شواری عالی صلح تحت رهبری استاد کریم خلیلی، امیدواری‌ها برای برقراری صلح به‌میان آورده است.

وی هم‌چنان افزود که کشور ما بیش از همه نیاز به بستر فکری دارد که تمام مردم افغانستان در آن بستر فکری هم‌دیگر را درک کرده و قبول کنند.

داکتر مولوی عبدباقی امین، عضو جمعیت اصلاح  و رییس مرکزمطالعات استراتیژیک افغانستان از دیگر سخنرانان این نشست بود. وی گفت، علما باید  تعریف از کسانی داشته باشند که زیر نام اسلام مردم بی‌گناه را  به ‌قتل می‌رسانند.

وی هم‌چنان، پیروان سنی  و شعیه را بال یک پرنده خواند و گفت هیچ پرنده‌ای نمی‌تواند با یک بال پرواز کند.

سید حسین عالمی بلخی وزیرعودت و مهاجرین، نیز دراین نشست گفت که باید عالمان دین با هم متحد شوند و تا زمانی‌که علما متحد نشوند نمی‌توانند با شعارها، امت مسلمه را متحد بسازد.

این نشست در حالی انجام می‌شود که اخیرا گروهای دهشت افگن مراکز عبادی را در کشور مورد حمله قرار داده‌اند. در آخرین حمله تروریستان بر مسجد امام زمان در شمال کابل، صدها تن از نمازگذاران کشته و زخمی شدند.

هارون شهاب زاده– رادیو آسیای میانه- کابل

گذاشتن یک پاسخ