طیب اردوغان وعده میانجیگری میان کابل و اسلام آباد داد

اشرف‌غنی رییس جمهور کشور در حاشیه­ای نشست سازمان همکاری کشورهای اسلامی در قزاقستان با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه و نورسلطان نظربایف دیدار کرد. اردوغان وعده سپرد تا برای بهود روابط میان افغانستان و پاکستان همکاری کند.

داواخان مینه‌پال معاون سخنگوی رییس جمهور کشور به‌رادیو آسیای میانه گفت، انقره در زمینه بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان و هم‌چنان در زمینه فرهنگی، صلح و ثبات در افغانستان آماده همکاری است.

هم‌چنان مینه‌پال از روابط تجاری با کشور قزاقستان یاد کرده و می‌گوید که رییس جهمور قزاستان وعده همکاری در زمینه اقتصادی، تجارت و ترانزیت به‌رییس جمهور غنی داده است.

رییس‌جمهورغنی ضمن تأکید بر آماده‌گی کابل برای گفت‌وگو با پاکستان و طالبان، از قزاقستان خواسته که درعرصۀ ترمیم تجهیزات نظامی، افغانستان را همکاری کند.

در همین‌حال وحیدالله غروال کارشناس مسایل سیاسی از روابط تاریخی کشور ترکیه یاد کرده و می‌گوید که ترک‌ها در دوره‌های مختلف تاریخی افغانستان را در زمینه‌های مختلف کمک کرده و همیشه همکار بوده با افغانستان.

غروال از میانجگری اردوغان رییس جهمور ترکیه برای بهبود روابط افغانستان و پاکستان خوشبین بوده و می‌گوید، کشور ترکیه یکی از کشورهای مقتدر اسلامی است و عضویت ناتو را دارد و از همین لحاظ می‌تواند روی پاکستان در قضیه افغانستان تاثیر مثبت داشته باشد.

پیش از این نیز وزیر خارجه چین در نشست بریکس که چندی پیش میان کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی در چنین برگزار شد گفته بود که برای بهبود روابط افغانستان و پاکاستان همکاری‌های لازم را انجام خوادهد داد.

در همین‌حال وحیدالله غروال، به‌این باور است که چین و پاکستان روابط اقتصای نزدیکی دارند و تلاش‌های کشور چین می­تواند در بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان موثر واقع شود.

کشور ترکیه و چین پس از آن اعلام همکاری برای بهبود روابط میان پاکستان و افغانستان می‌کند که  پس از تشکیل حکومت وحدت‌ملی همواره روابط میان این دو کشور چالش‌زا بوده و زمستان سال‌پار تا حد جنگ مرزی میان این دوکشورهمسایه انجامید که در این جنگ یک جنرال بلند رتبه پاکستان و چند سرباز ارتش ملی افغانستان کشته شد .

رحمت الله سخاورز- رادیو آسیای میانه- کابل

گذاشتن یک پاسخ