صدهاتن طی یک گردهمایی در کابل، خواهان برگزاری لویه جرگه عنعنوی شدند

رادیو آسیای میانه کابل: امروز، پنجشنبه( ۱۸ عقرب) صدها‌تن در گردهمایی‌که از سوی شماری احزاب و نهادهای مدنی و شوراهای قومی در تالار هوتل استقلال کابل برگزارگردیده بود، خواهان برگزاری لویه جرگه عنعنوی شدند.

این شرکت کنندگان، برگزاری لویه جرگه عنعنوی را برای یافتن راه‌حل بحران جنگ در کشور ضروری خواندند.

در این گردهمایی، بزرگان قومی، اعضای کابینه و نمایندگان مردم، نیز حضور داشتند.

احمدالله علیزی یکی از مشاورین حامدکرزی رییس جمهور پیشین افغانستان، گفت: در شرایط کنونی برگزاری لویه جرگه، یک امر ضروری است، زیرا حکومت وحدت‌ملی توان تامین امنیت جان مردم را ندارد.

وی، نیز افزود که مردم از نخستین روزهای ایجاد حکومت وحدت‌ملی چشم به‌راهی افغانستان، آرام با صلح و ثبات بود، اما، با تاسف هیچ‌یکی از خواسته‌های مردم برآورده نشد.

از سوی‌دیگر، عبدالله محمدی نماینده مردم در پارلمان، می‌گوید که افغانستان در شرایط بسیار حساس قرار دارد، وضعیت رو به‌خراب شدن است و برای حل مشکلات، مردم باید دست به‌دست هم بدهند.

میناعزیزی، رییس کمیته معلولین بانوان کشور که در این محفل حضور داشت، به‌رادیو آسیای میانه، می‌گوید که هیچ لویه جرگه نمی‌تواند، مشکل افغانستان را حل کند.

وی افزود، چندین لویه جرگه در افغانستان برگزارشده‌، اما، هیچ دردی را درمان نکرده است.

از سوی‌هم، حشمت‌الله اندیشور رییس نهاد‌حل، می‌گوید: با این‌که هر روز گواه شهید شدن سربازان خود، هستیم و در بیشتر از ۳۸ولسوالی مخالفین دولت حضور دارند، لذا شرایط ایجاب می‌کند تا مردم خود تصمیم بگیرند.

این گردهمایی، برای تدویر لویه جرگه در حالی در کابل برگزار می‌شود که چندی پیش حامد کرزی نیز خواهان لویه جرگه عنعنوی شده و این جرگه را تنها راه‌حل بحران افغانستان خوانده بود.

محمد هارون شهاب‌زاده

گذاشتن یک پاسخ