سفارت روسیه در کابل: جان نیکلسون چرا باید خجالت بکشد؟

سفارت روسیه در کابل می‌گوید، امریکای ها غفلت کرده، به دروغ های خود باور کرده‌اند و باید خجالت بکشند، که کار فرماندهی نظامی آنها در افغانستان را دو خبرنگار اجرا می‌کنند.
این نکته‌ها در یک اعلامیه سفارت روسیه در کابل در پاسخ به یک مطلب آژانس خبری  NBC News بیان شده‌اند. ۲۳ نوامبر NBC News در یک گزارش از زبان جان نیکلسون، فرمانده نیروهای امریکا در افغانستان می‌گوید، که روسیه طالبان را قانونی کرده، آنها را با نفت و پول و سلاح تأمین می‌کند و اظهارات طالبان و مطالب مطبوعات آزاد را دلیل می‌آرد. نیکولسون می‌گوید، که ایالات متحده امریکا و روسیه در امر سرکوب داعش و مبارزه با مواد مخدر منفعت عمومی دارند.
در اعلامیه مطبوعاتی سفارت فدراسیون روسیه در کابل، که ۲۸ نوامبر سال ۲۰۱۷ به“آسیای میانه”رسید، آمده است، پخش این خبر از سوی NBC News  و برخی رسانه‌های افغانستان، به اصطلاح، “مطبوعات آزاد”این تصورا به وجود می‌آورد، که“امریکایها اکنون دیگر غفلت نموده و به دروغ های خود باور کرده‌اند، زیرا چنین خبرها فقط و فقط ساخته دست رسانه‌های امریکایی و انگلیسی، از جمله  CNN, The Times, NBC News  و دیگران می‌باشد ”.
این گونه اخبار در اعلامیه“مقاله‌های دروغین یا fake news” نام برده می‌شوند، که رسانه‌های غربی به کار می‌برند و“برای تکنولوژی های سیاسی و متخصصین در عرصه رسانه ‌ها کار چندان دشوار نمی‌باشد ”.
سفارت این را تعجب‌آور می‌خواند، که“چرا این موضوع موجب شک و تردید نمی‌شود، که یک خبرنگار غربی (مهم نیست، که از کدام تلویزیون و نشریه باشد) به افغانستان آمده می‌تواند و به بسیار آسانی با آن طالبان تماس برقرار می‌نماید، که صادقانه نقشه‌های اکمالات کمک ها، مهم نیست مواد نفتی یا اسلحه را، با آن خبرنگار شریک می‌سازند. اما حتی پس از این چنین تحقیقات دقیق، هیچ کس برای افشا عکاسی و نابودی، به اصطلاح، آن“قطارهای تانکرهای نفت”اقدام نکرده است، که با عبور از مرزافغانستان در اختیار طالبان قرار می‌گیرند ”. “در واقعیت همه چیز هویداست. قطارها اصلاً وجود ندارد و سر و صداهای غربی ها یک دروغ دیگر”، – خلاصه می‌کند .
پیشتر نیز مقام های بلند پایه، پیش از همه جییمس متیس، وزیر دفاع امریکا، روسیه را در کمک به طالبان متهم کرده بودند و همچنین رسانه‌های غربی بارها روسیه را در قطار ایران و پاکستان از پشتیبانان طالبان نام برده‌اند. اما روسیه هرچند تماس با طالبان را تنها به خاطر مقابله با گروه“دولت اسلامی”یا داعش اعتراف کرده، اما همیشه کمک نظامی به آنها را رد نموده است.
سفارت روسیه در کابل اتهامات پشتیبانی طالبان از سوی مسکو را“عدم تمایل مطلق و یا عدم توانایی متحدین غربی کابل در پیروز‌ی بر دشمن و پایان جنگ در افغانستان”می‌خواند. در اعلامیه مطبوعاتی آن آمده است، که اگر فرماندهی نظامی امریکا در افغانستان بر واقعیت مقاله‌های رسانه‌های یادشده تأکید می‌نماید، پس جنرال جان نیکلسون باید از عملکرد ارتش متعدد مستقر در افغانستان آن هم با حمایت هوایی و مجهز با هواپیماهای بدون سرنشین و وسائط زرهی گوناگون و ماشیندارها خجالت بکشد، زیرا این ارتش موفق به انجام آن کاری نگردیده است، که دو خبرنگار خارجی طی یک دیدارشان از افغانستان با نظامیان خارجی سبقت کرده و وظیفه آنها را انجام داده‌اند ”.
طالبان یک طرح پاکستان و انگلستان و امریکا بوده، به منظور دست یافتن این کشورها به ذخایر طبیعی آسیای میانه، انتقال آن به آسیای جنوبی و دیگر اهداف ایجاد شده بودند. آنها سال ۱۹۹۶ در افغانستان به قدرت رسیدند، امّا در پی مقاومت جبهه متّحد نجات افغانستان، یا به اصطلاح رسانه‌های غربی، ائتلاف شمال تحت رهبری احمدشاه مسعود، که پشتیبانی روسیه و ایران را نیز با خود داشت، به هدف نرسیدند. پس از آن که طالبان سازمان“ال – قاعده”و همکاران جهانی و منطقوی آنها، نظیر جنگیان سازمانهای تروریستی از روسیه، آسیای مرکزی و چین را در افغانستان پناه دادند، رابطه آنها با واشنگتن پایان یافت. پس از حوادث ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۱۱ در نیویارک امریکا با بهانه مبارزه با تروریزم وارد افغانستان شد. وضع امروز افغانستان نشان می‌دهد، که امریکا در این امر به نتیجه دلخواه نرسیده است.
کارشناسان می‌گویند، دلیل اصلی ناموفقی امریکا“بیرون از جایگه پا گذاشتن” آن است، زیرا به جای آن که با تروریزم بجنگد، آن را برای منافع خود، پیش از همه ایجاد پایگاه های نظامی در افغانستان استفاده می‌کند، که خلاف منافع قدرت های دیگر منطقه‌ای – روسیه، چین، پاکستان و ایران است. به قول آنها، روسیه حق دارد آن گونه، که امریکا و متحدانش اتحاد شوروی را در افغانستان شکست داده بودند، همین گونه امریکا را در افغانستان ناکام کند، اما تنها فرق این جاست، که بر خلاف امریکا روسیه هیچ گاه هدفش را علنی اعلان نداشته است

فرید احمدی – دوشنبه

گذاشتن یک پاسخ