رییس جمهور غنی خاستار رفع تشویشات افغانستان از سوی رییس جمهور جدید پاکستان شد

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور روز‎گذشته در دیدار با معین وزارت خارجه پاکستان خواستار توقف حملات راکتی نظامیان این کشور بر مناطق شرقی افغانستان شده است.
آقای غنی در این ملاقات، نگرانی‌های امنیتی افغانستان و موضوع حملات راکتی را که بالای ولایات نزدیک خط دیورند انجام‌شده است، با معین وزارت خارجه پاکستان مطرح کرد و از وی خواست تا این نگرانی‌ها را با رهبر تازه پاکستان شریک سازد.

هم‎چنان آقای غنی خواستار عملی شدن توافق‎نامه اجلاس لندن از سوی پاکستان شده است.

دواخان مینه‎پال معاون سخن‎گویی ریاست جمهوری در مورد نگرانی‎های امنیتی افغانستان از سوی پاکستان به رادیو آسیای میانه وضاحت داده می‎گوید: حکومت افغانستان از حکومت پاکستان خاستار توقف حملات راکتی پاکستان به خاک افغانستان شده است.

هم‎چنان آقای مینه پال می‎افزاید: در این دیدار ترویریزم به عنوان تهدید کشورهای منطقه عنوان شده است و ازکشور پاکستان خواسته شده است علیه آن اقدام کند.

با این حال احمد سعیدی کارشناس سیاسی در مورد خواستار آقای غنی می‎گوید: حرف‎های آقای غنی نسبت به استراتیژی پاکستان مهم و با ارزش نبوده و پاکستان به این خواست افغانستان پاسخ نه‎خواهند داد.

هم‎چنان آقای سعیدی می‎گوید: برگزیده شدن شاهد خاقان عباسی به عنوان نخست وزیر تازه پاکستان در راه‎کار پاکستان تغییر نیاورده و هیچ تاثیری در بهبودی روابط افغانستان و پاکستان نه‎دارد.

اگرچه با روی کار آمدن حکومت وحدت ملی در افغانستان، رهبرای حکومت به دنبال بهبود روابط میان کابل- اسلام آباد بودند اما عدم صداقت پاکستان در تعهداتش در امر مبارزه با تروریزم این تلاش‌های مقام‌های افغان را ناکام گذاشت.
پس از چند حمله انتحاری در افغانستان و پاکستان، مقام‌های دو کشور یکدیگر را متهم به طرح ریزی این حملات کردند. این اتهامات سبب تیره‌گی روابط میان دو کشور شد تا جایی که پاکستان مرزهای خود را به روی تاجران افغان بست.
پاکستان هم‎چنان مناطقی از خاک افغانستان را به راکت بست که این اقدام پاکستان از سوی افغانستان تخطی مرزی خوانده شده است و حتی افغانستان در این زمینه به سازمان ملل متحد شکایت کرده است.
اما پس از برکناری نواز شریف نخست وزیر پیشین پاکستان و روی کار‎آمدن شاهد خاقان عباسی امیدواری‌ها به بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان افزایش یافته است.

 

حسین راستی‎منش ، رادیو آسیای میانه – کابل

گذاشتن یک پاسخ