روایت از فاجعه میرزااولنگ ‎

سقوط روستای میزرااولنگ، روستای استراتیژک و کمربند دفاعی در مقابل طالبان، بامداد روز شنبه بر اثر حملات تهاجمی گروه طالبان و داعش به کنترول این گروه‌ها در آمد بود.

‎ ‎باشنده گان این روستا از خانه‌های شان آواره شدند و ۱۵۰ خانواده به‌صورت گروهی در طول چهار روز توسط طالبان و داعشی‌ها قتل عام شدند.

‎محمد‎حسین که چهار روز گروگان طالبان در میرزااولنگ بوده است، قتل عام مردم روستای میرزااولنگ را با چشمان خود دیده است.

محمد حسین می‎گوید: ( یک گروه که احتمالا داعش بوده است تمام مردم را در یک مسجد برده و به صورت گروهی قتل عام نموده اند)، وی می‎گوید: در میان شهدا و زخمیان برادر، کاکا، پسر و دیگر اقوام نزدیک شان نیز بوده اند.

طالبان مردم را به گونه‌ی به‌قتل رساندند، که اجسادشان قابل شناسایی نبوده است و آنان شهدای شان را به‌صورت گروهی دفن خاک نموده اند .

وی‎می‌گوید، اگر مردم ما در جبهه جنگ شهید می‌شدند ما آنقدر اشک نمی‌رختم و متاثیر نمی‌شدیم اما آنان بی‌گناه بوده اند و در خانه و روستای شان پیش‌چشمان پدر، مادر، همسر و اطفال شان به‌صورت گروهی از سوی این گروه‌ها به‌قتل رسیده اند و این فاجعه بسیار درد آور است.

وی با انتقاد از حکومت می‌گوید: باید امنیت آنان گرفته شود تا دیگر به‌گونه‌ای گروهی قتل عام نشوند.

این در حالی است که ۴۰۰ خانواده از این روستا به سرپل آمده اند و بیش از ۶۰ تن از افراد ملکی توسط گروه طالب و داعش به قتل رسیده اند.

مقام‌های محلی در سرپل می‎گویند: نیروهای کمندو، ارتش ملی، امن و نظم عامه به‌سرپل آمده اند که بخاطر سرکوب مخالفین مسلح دولت عملیات گسترده‌ای را راه اندازی خواهند کرد.

 

علی افشاری رادیو آسیای میانه – سرپل

گذاشتن یک پاسخ