دیپلومات‌های پاکستان در اسلام آباد روی مبارزه با تروریزم گفت‌وگو می‌کنند

پس از اعلان راهبردی امریکا درقبال افغانستان و نشست بریکس که در شهر شیامین چین برگزار شد، تمامی  دپیلومات‎های پاکستانی از سراسر جهان در اسلام‌آباد پایتخت این  کشور گردهم آمدند تا روی مبارزه با گروه‌های هراس افگن در کشورشان گفت‌وگو کنند.

قراراست این دپلمات‌های پاکستان،  روی پدیده تروریزم و افراط‌گرایی  و هم‌چنان جایگاه پاکستان در جهان تبادل نظر نمایند.

سیف الدین سیحون، آگاه سیاسی به رادیو آسیای میانه می‌گوید که هشدارهای امریکا بر پاکستان درهنگام اعلام راهبردش هشدارهای لفظی بوده  و پاکستان هنوزهم  شریک استراتژیک امریکا است.

هم‌چنین  سیحون، تأکید کرد که پاکستان موجودیت خود را در منطقه بربنیاد هراس افگنی می‌داند و به‌همین لحاظ، چندین گروه هراس افگن دراین  کشور فعالیت دارد و این نشست دیپلومات‌های پاکستانی  در اسلام آباد تحت هیچ  فشارهای افکار جهانی برگزار می‌شود.

با این‌حال هند، روسیه، چین، برازیل و افریقای جنوبی که اعضای گروه بریکس را تشکیل می‎دهند روز دوشنبه در پایان نشست خود در چین، حضور گروه‎های تندرو جیش محمد و لشکر طیبه را در پاکستان محکوم کردند.

پس از نشست بریکس،  خُرم دستگیر وزیر دفاع پاکستان،  اظهارات اعضای بریکس که گفته بودند، حضور شورشیان مسلح در پاکستان تهدیدها را برای امنیت منطقه ببار آورده‎است را، محکوم کرد.

در همین‌حال حکومت افغانستان از موضع اخیر کشورهای عضو مجمع “بریکس” بر ضد گروه‌های دهشت‌افگنی استقبال کرده و آن را درکی تازۀ کشورها از تروریزم خوانده است.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری به رادیو آسیای میانه گفت: موضع اخیر “بریکس” درک تازۀ  کشورهای  عضو بریکس  است.

هم‌چنین مرتضوی، تآکید کرد که  افغانستان انتظار دارد با این درک تازه‌ای به وجود آمده، مبارزه با تروریزم به صورت جمعی صورت گیرد و روی کشورهای حامی تروریزم فشارها بیشر شود.

سران کشورهای برازیل، روسیه، هند، چین و افریقای جنوبی۵  کشور نوظهور اقتصادی هستند که دو روز پیش در شهر «شیامین» چین گردهم آمدند تا روی گسترش روابط شان  در منطقه گفت‌وگو کنند و در این نشست که  موسوم به بریکس است روی مسایل امنیتی افغانستان و گسترش فعالیت گروه‌های هراس افگنی در منطقه نیز گفت‌وگو کردند.

این درحالی‌ست که اعضای بریکس اولین نشست خود را در ۱۶جون  ۲۰۰۹ در یکاترینبورگ روسیه  برگزار کردند و دراین نشست  کشورهای عضو بریکس بر موضوعاتی نظیر روش‌های بهبود وضعیت اقتصادی و اصلاح نظام مالی جهان متمرکز گردیدند.

رحمت الله سخاورز- رادیوآسیای میانه- کابل

گذاشتن یک پاسخ