دوره‎ی نخست کمپاین خزانی واکسین پولیو در ولایت غور آغاز شد

دوره‎ی اول خزانی کمپاین سراسری واکسین پولیو به‎هدف معافیت دهی اطفال زیر پنج سال از مرض خانه‎مانسوز فلج اطفال، با تطبیق دو قطره واکسین پولیو توسط غلام‎ناصر خاضع والی غور به یکی از اطفال واجد شرایط، رسما گشایش یافت.

این کمپاین سه روزه که از سوی ریاست صحت‎عامه غور و با همکاری سازمان صحی جهان و دفتر یونسیف، در ولایت غور راه‎اندازی گردیده است.
در این کمپاین سه روزه قرار است در حدود ۲۰۷۵۳۴ کودک زیر‎سن پنج سال دو قطره واکسین پولیو و برای ۱۸۶۷۸۱ کودک دیگر تابلیت‌ ویتامین «ای» داده می‎شود.
غلام‎نبی یگانه ریس صحت‎عامه غور می‌‌گوید: این کمپاین به حدود ۱۹۹۵ تن رضا‎کار در تمام ولسوالی‎های ولایت غور به پیش برده می‌شود.
ریس صحت‎عامه غور در مراسم آغاز رسمی دوره‎ی نخست کمپاین خزانی واکسین پولیو گفت: با وجود پیشرفت‌های حاصله در سال‌های اخیر، هنوز هم افغانستان یکی از کشورهای جهان است که سطح بلند مصابیت‌ها و وفیات کودکان شیرخوار را دارا می‌باشد.

امراض قابل وقایه با واکسین یکی از اسباب اساسی این مصابیت‌ها و وفیات را تشکیل می‌دهند.

از این‌رو تقویت سیستم برنامه واکسیناسیون و رسیدن به سطح بلند پوشش واکسین‌ها در هر ولسوالی غور، خیلی مهم است.
ریس صحت‎عامه می‌افزاید: برای محو کامل پولیو نیازمند همکاری جدی رهبران مذهبی و قومی، ملا امامان مساجد و مقام‌های محلی است.

آقای یگانه هم‌چنین از خانواده‌ها خواسته تا کودکان زیرپنج سال خود را حتی اگر بیمار و تازه تولد هم باشند، واکسین نمایند.

این در حالی‎ست که ریس صحت‎عامه ولایت غور می‎گوید: در این دوره‎ی کمپاین خزانی گلآ ۱۰ واحد اداری این ولایت زیری پوشش قرار می‎گیرند، وی گفت: حتی ساحات که ناامن است نیز به‎طور دقیق خانه‎به‎خانه برای اطفال واکسین پولیو طبیق می‎شود.

عنایت‎الله امینی، رادیو آسیای میانه – ولایت غور

گذاشتن یک پاسخ