در سال روان، ۳۷۷۸ مورد خشونت بر زنان در کشور

در آستانه‌ای روز جهانی ازبین بردن خشونت بر‌زنان، کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، کارزار ۱۵ روزه‌ای را زیر نام« محوی خشونت علیه‌زنان» در کشور راه اندازی کرده‌است.

این کارزار، زمانی آغاز شده‌است که خشونت بر ‌زنان در کشور، آمار بلندی را به‌خود گرفته است.

به‌اساس منابع حقوق بشر افغانستان، در سال روان حدود ۳۷۷۸مورد خشنوت بر‌زنان در کشور، به‌ثبت رسیده‌اند.

در همین‌حال، بلال صدیقی سخن‌گوی کمیسیون حقوق‌بشر، به‌رادیو آسیای میانه، می‌گوید، هم‌زمان با روز جهانی از بین بردن خشونت برزنان، کارزار ۱۵روزه محوی خشونت علیه زنان در تمام ولایت‌های کشور راه اندازی شده‌است.

به گفته وی، این‌کارزار، از سوی تمام ارگان‌های دولتی، نهادهای بین المللی در مرکز و ولایات قرار است، حمایت شود.

وی افزود: امیدواریم در تمام ولایت‌های کشور، این‌ کارزار به‌شکل خوب انجام شود تا گواه کاهش خشونت علیه‌زنان، در کشور باشیم.

صدیقی، شکل این کمپاین را برگزاری محافل‌ها، مجالس، نشر گزارش‌ها، تدویر جلسات و برنامه‌های آگاهی دهی، تدویر جلسات دادخواهی،  نشر پیام‌ها و کلیپ‌ها در رابطه به‌ ازبین بردن خشونت  برزنان عنوان کرد.

وی، نیز افزود: موجودیت فرهنگ معافیت از مجازات، رسم رواج‌های ناپسند، فساد، ضعف حاکمیت قانون، نا امنی‌ها در کشور، دلایلی اند که سبب خشونت بر‌زنان می‌شوند.

صدیقی، هم‌چنان افزود: در سال روان ۳۷۷۸مورد خشونت به‌ثبت رسیده که بیشترین خشونت‌ها را از زون شمال ثبت دفتر کمیسیون شده‌است.

در همین‌حال، معصومه محمدی رییس موسسه‌ای تساوی در این مورد می‌گوید: برنامه‌ها و فعالیت‌های زیادی در رابطه به‌منع خشونت بر‌زنان، راه اندازی و انجام شده‌اند اما هیچ‌کدام، تاثیر آن چنانی را در این مورد نداشته است.

وی افزود: دلایل خشونت برزنان، نبود امنیت در سرتاسر کشور است که  اجرای قانون را به‌مشکل دچار کرده‌است.

به‌گفته وی، دلایل مانند، بی‌سوادی در خانواده‌ها، موجودیت رسم و رواج نادرست حاکم بر افکار آنان  و فقر اقتصادی سبب خشونت‌ها می‌گردند.

وی، می‌گوید تا حال، بسیاری برنامه‌ها در کشور حالت سمبولیک را داشته و تاثیر گزاری واقعی را ندارد.

بانو محمدی، تاکید کرد که هم‌کاری  ضروری بین دولت، آگاهان و مدافعین حقوق زنان و هم‌چنان خود زنان می‌توانند در از بین بردن خشونت  برزنان موثر باشند.

بیست و پنجم نوامبر، همزمان با چهارم ماه‌قوس، روز بین المللی مبارزه برای  از بین بردن خشونت بر زنان است.

این روز منسوب به‌گرامی‌داشت خاطرات سه‌دخترشهروند جمهوری دومینیکن است که زیر پاشنه‌های دیکتاتور رافایل تروئیلو قربانی شدند.

حالا همه ساله جهانیان از ۲۵نوامبر تا ۱۰دسامبر، روز جهانی حقوق بشر – کارزار ۱۶روزه را اعلان می‌نمایند.

سیما سمر رییس کمیسیون حقوق‌بشر، روز گذشته در یک نشست خبری در کابل، گفت: در یک سال پسین از جمله خشونت‌های ثبت شده، ۱۳۵۱مورد آن خشونت فیزیکی، ۱۸۶مورد آن خشونت جنسی و بیش از ۱۰۹۰مورد آن خشونت‌های لفظی و روانی بوده‌اند.

وی افزوده است، در تهیه این گزارش با ۶۵۱زن در ارتش‌ملی، پلیس‌ملی و امنیت‌ملی گفت‌وگو شده که آنان گفتند دسترسی به‌فرصت‌های مساوی با مردان، را ندارند.

راضیه شاران

گذاشتن یک پاسخ