داعش ۴۶ باب مکتب را در جوزجان بستند

خبرهای ضد نقیض از بسته شدن دستکم ۴۶ باب مکتب در ولسوالی درزآب ولایت جوزجان توسط گروه داعش وجود دارد.

برخی منابع محلی به رسانه‌ها گفته اند که این مدارس پس از آن دراین مناطق بسته شدند که گروه داعش خواهان شامل شدن نصاب تعلیمی شان در نصاب تعلمی این مدارس شده اند.

درهمین حال جنگجویان‌ داعش، ضمن پخش اعلامیه‌ها میان مردم ولسوالی درزاب ولایت جوزجان گفته اند با آغاز فصل تعلیمی مکاتب سرد سیر، قرار است تا نصاب تعلیمی تازه گروه داعش را در تمام مکاتب ولسوالی درزاب تطبیق نمایند.

رحمت الله ترکستانی فرمانده امنیه جوزجان این گفته‌ها را رد کرده می‌گوید که از حضورداعش در این ولایت و والسوالی درزآب گزارش‌ها برای شان می‌رسد اما این‌که ۴۶مکتب ازسوی این گروه مسدود شده باشد نادرست است.

وی به رادیو آسیای میانه گفت که شماری از مکاتب که در این ولسوالی تعطیل شده اند به دلیل نبود معلم می‌باشد.

ازسوی دیگر، انجینرعبدالرحمن محمودی معاون والی جوزجان، به رادیو آسیای میانه  می‌گوید که مسدود شدن این مکاتب از سوی داعش نادرست است این مدارس به دلیل تعطلات تابستانی مسدود شده اند.

درهیمن‌حال بسیاری از باشنده‌گان این ولسوالی می‌گویند که پیش از این، داعش از معلمین مکاتب این ولسوالی تقاضای دوماه معاش‌شان را کرده و خواستار کارت‌های بانکی شان شده است.

مجیب مهرداد سخنگوی وزارت معارف به رادیو آسیای میانه سخنان اهالی محل را تأیید کرده می‌گوید، در سال جاری یک مکتب دخترانه در این ولایت سوختانده  شده است.

وی هم‌چنان از مسدود شدن ۴۶ مکتب دراین ولسوالی ابراز بی‌خبری کرده می‌گوید که این گروه‌ها یک مکتب دخترانه در ولایت غزنی را به آتش زدند.

این درحالی‌است که وزارت دفاع اعلام کرده است از آغاز سال‌ روان تا کنون ۱۱۷۱ عضو گروه داعش کشته شده و تعداد این گروه در کشور از هزاران تن به صدها تن کاهش یافته است.

هارون شهاب زاده- رادیو اسیای میانه- کابل

گذاشتن یک پاسخ