داعشی‌ها دست کم ۱۶۰۰ راس مواشی را در جوزجان باخود بردند

رادیو آسیای میانه جوزجان: منابع محلی، می‌گویند که داعشی‌ها در دو روز گذشته دست‌کم ۱۶۰۰راس مواشی باشندگان روستای جرقدوق ولسوالی قوش‌تپه را با خود به‌روستای آقسای ولسوالی درزآب برده‌اند.

این چندمین‌بار است که خبر ربوده شدن صدها راس مواشی توسط گروه‌داعش در جوزجان، به‌نشر می‌رسد.

امین‌الله ولسوال قوش‌تپه، به‌رادیو آسیای میانه، می‌گوید: دو روز پیش داعشی‌ها حدود هشت‌صد راس مواشی را از ساحه قیزاولدی روستای جرقدوق با خود برده بودند و شب گذشته هشت‌صد راس مواشی دیگر را که بیشتر آن مربوط به‌مردم منطقه اند، با خود برده اند.

وی، تصریح کرد: داعشی‌ها، این رمه‌های بز و گوسفند را به‌بهانه‌ای این‌که مربوط به‌نیروهای پولیس محلی اند، با خود برده اند.

با این‌حال، داعشی‌ها از مردم محل خواسته اند، تا از مناطق خویش کوچ کرده و تحت حاکمیت آنان بی‌آیند در غیر آن مواشی آن‌ها ‌را واپس نخواهند داد.

حلیمه ” صدف ” عضو شورای ولایتی جوزجان، می‌گوید: داعشی‌ها برای مردم محل پیام داده‌اند که اگر رمه‌های شان‌را زنده و سلامت می‌خواهند، باید به‌ ساحات تحت کنترول آن‌ها برای زندگی کردن بی‌آیند.

وی تصریح کرد: داعشی‌ها به‌این موضوع نیز اشاره کرده‌اند که باشندگان محل باید از ساحات، محل‌ها و خانه‌های شان که بیجا شده‌اند، باید دوباره به‌خانه‌های شان برگردند.

خانم صدف می‌گوید: این‌بار نخست، نیست که داعشی‌ها مواشی ساکنان محل را با خود می‌برند.

درهمین‌حال، محمد رضا “غفوری” سخن‌گوی والی جوزجان، به رادیو آسیای میانه، می‌گوید: داعشی‌ها دو روز پیش دست کم یک هزار راس مواشی باشندگان محل را همراه یک چوپان، با خود برده بودند و شب گذشته نیز هشت‌صد راس مواشی دیگر را با یک چوپان دیگر به‌مربوطات ولسوالی درزآب برده اند.

غفوری می‌گوید: داعشی‌ها پنج‌صد راس مواشی را با یک چوپان به‌مردم محل تسلیم داده‌اند اما شماری از رمه‌ها را با خود نگهداشته اند .

زهرا امیری

 

گذاشتن یک پاسخ