حمله بر مکان‌های مقدس، رویکرد تازه جنگ در افغانستان

در واپسین روزها، حملات انتحاری و انفجاری نیروهای مخالف دولت افغانستان، شدت بیشتری به‌خود گرفته اند.

اما، این حملات با رویکرد تازه آغاز شده و مخالفان مسلح بیشتر به‌جای مراکز نظامی، مساجد و بجای نظامیان، نمازگزاران را هدف قرار می‌دهند.

این امر، نگرانی‌های زیادی را به‌وجود آورد است، اما این‌که حکومت و نیروهای نظامی کشور در برابر این استراتیژی تازه‌ی مخالفان مسلح کدام تدبیری را در پیش گرفته اند، یا خیر، موضوعی است که در این گزارش از زبان کارشناسان و مسوولان حکومتی به‌بررسی گرفته شده است.

همین شب گذشته، دو حمله بر مسجدی در کابل و ولسوالی دولینه ولایت غور از سوی مخالفان مسلح انجام شد.

به‌اساس منابع رسمی، در حمله انتحاری در مسجدامام زمان و همزمان در مسجد ولسوالی دولینه ولایت غور، نزدیک به ۷۰‌تن به‌شمول زنان و کودکان کشته شدند.

بصیر مجاهد سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت کابل، به‌رادیو آسیای میانه ‌ضمن اظهار این مطلب که افغانستان با دشمن روبرو است که جهان را تکان داده است، می‌گوید: با تغییر دادن رویکرد حمله‌های مخالفان مسلح، نیروهای امنیتی نیز با روش‌های ویژه‌ی می‌خواهند جلوی حمله‌های مخالفان را بگیرند.

سخن‌گوی فرماندهی پولیس ولایت کابل تاکید می کند که اگر مردم با نیروهای امنیتی همکار باشند، بیشتر و بهتر می‌توانیم جلوی حملات مخالفان را بگیریم.

این گفته‌ها‌، در حالی صورت می‌گیرد که علی آقای مزیدی کار شناس مسایل ساسی، به‌رادیو آسیای می‌گوید: مخالفان مسلح با تغییر دادن رویکرد شان می‌خواهند در افغانستان، میان مردم تفرقه‌های قومی و مذهبی ایجاد کنند و بحران  جنگ را در افغانستان پچیده‌تر سازند.

وی نیز افزود، باید حکومت برای تغییر رویکرد مخالفان، تدابیر ویژه را در نظرگیرد. وی نیز می‌گوید، در حال حاضر، بخش مهم جنگ در افغانستان، جنگ روانی است. دشمن می خواهد از طریق این جنگ، ذهن مردم را تخریب کند. به گفته وی، حکومت باید از طریق ملا امام‌ها در مساجد، این مسایل را به گوش مردم برساند.

ازسوى هم محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله، روسای حکومت وحدت ملی حمله به مسجد امام زمان در دشت برچی کابل را نکوهش کردند.

درخبرنامه که از سوی ارگ پخش شده آمده است که هدف قراردادن مردم در اماکن مقدس و در هر جای دیگر، جنایت ضد بشری  و مغایر با تمام ارزش‌های اسلامی و حقوق بشری شمرده می‌شود و عاملین این‌چنین جنایات، مستحق نابودی‌اند.

محمد هارون شهاب‌‌زاده

گذاشتن یک پاسخ