جان نیکلسون: جنگ در افغانستان به بن بست خورده است

جنرال جان نیکلسون، فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان، می‌گوید که جنگ در این کشور به‌بن‌بست رسیده است.

جان نیکلسون، گفته است که با این‌همه، طالبان هرگز در جنگ افغانستان، پیروز نمی‌شوند و ما به‌مبارزه خود با این گروه ادامه خواهیم داد.

اما وی، برای کاهش جنگ در کشور، به‌هم‌کاری پاکستان، اشاره کرده و گفته است، امیدواریم شاهد کاهش حمایت دولت پاکستان از طالبان باشیم.

عتیق‌الله امرخیل کار شناس مسایل نظامی به رادیو آسیای میانه، اظهارات جنرال نیکلسون را تعجب‌آور خواند.

وی تاکید کرد، بن بست جنگ به‌این معنا است که دو طرف به‌پیروزی امیدوار نیستند.

وی نیز می‌گوید، در واپسین روزها و ماه‌ها، گزارش‌ها از حملات سنگین هوایی و تلفات بر نیروهای طالبان، به‌نشر می‌رسد که این خود نشان میدهد، جنگ افغانستان به‌بن بست نرسیده است.

وی فزود، این نکته هم‌قابل درک است که  قدرت‌ها همیشه بر اساس منافع خویش سخن می گویند. به‌گفته وی، زمانی، ترامپ از پیروزی جنگ افغانستان، سخن می‌گفت و هم‌چنان دیگر نظامیان ناتو، به‌پیروزی جنگ در افغانستان، امیدواری خویش را اعلام کردند اما حالا اظهارات جان نیکلسون مبنی بر بن بست رسیدن جنگ در افغانستان، تعجب آور است.

وی، افزود که سیاست امریکا در قبال افغانستان، روشن نیست و امریکا به‌نفع خود در افغانستان می‌جنگد و هیچ‌گاهی از آنها حرف راست را نخواهید شنید.

از سوی‌هم، محمد کبیر رنجبر کارشناس مسایلی سیاسی،‌ به‌رادیو آسیا میانه، گفته‌های نیکلسون را تایید کرده می‌گوید که در افغانستان، تا به‌حال، اقدام‌های اساسی برای جنگ، روی دست گرفته نشده است، به‌باور وی، جنگ افغانستان هرروز شدیدتر می‌شود.

وی، می‌گوید: تازمانی‌که اقدام‌های اساسی روی عوامل جنگ در افغانستان پیدا نشود، این وضعیت هر روز خراب‌تر خواهد شد.

وی، هم‌چنان افزود که اگر امریکا، راهبرد خود را از گفتاری بیرون کند، بدون شک که وضعیت جنگ در افغانستان رو به‌بهبود خواهد رفت.

وی، هم‌چنان تاکید کرد که امریکا، اقدام جدی در زمینه مهار کردن جنگ در افغانستان، نکرده‌ و این سبب شده‌است تا جنگ در این کشور، به‌بن بست برود.

وی، نیز افزود که امریکا، اگر بالای پاکستان، تحرم‌ها را وضع کند، بدون شک که جنگ افغانستان، خاتمه می‌یابد، اما امریکا نمی‌خواهد که جنگ در افغانستان پایان یابد.

گفته‌های نیکلسون، در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته رییس جمهور امریکا، از‌ نیروهای مستقر در افغانستان خواست تا جنگ افغانستان را به‌پایان برساند.

وی تاکید کرد که باید ما در جنگ افغانستان کامیباب شویم .

محمدهارون شهاب‌زاده

 

 

گذاشتن یک پاسخ