تب‌کانگو و فقراقتصادی، سبب کاهش فروش حیوانات، برای قربانی در عید قربان شده است.

فروش گاو و گوسفند در بازارچه‌های مواشی فروشی کشور، نسبت به‌سال‌های پیش کاهش یافته است.

شماری‌از فروشنده‌گان‌مواشی می‌گویند:”که بازار فروش مواشی، امسال چندان رونق نداشته و مردم کمتر برای قربانی کردن، مواشی می‌خرند”.

آنان می‌گویند، گرچه نرخ فروش مواشی نسبت به‌سال‌های گذشته افزایش زیادی نداشته اما مردم بخاطر مشکلات اقتصادی نمی‌توانند قربانی بخرند.

هم‌چنان مواشی فروشان، علت دیگر کاهش فروش مواشی را شیوع تب کانگو خوانده می‌گویند، در کنار پایین آمدن سطح اقتصاد مردم، مرض کانگو نیز بالای کار فروشات شان تأثیر گذاشته و سبب شده است تا مردم از خرید گاو و گوسفند خودداری نمایند.

در آستانه‌ی فرا رسیدن عید قربان، وزارت صحت عامه کشور از وجود بیماری خطرناک “تب کانگو” در حیوانات خبرداده و از شهریان خواسته بود تا به این موضوع در هنگام خرید قربانی توجه کنند.

قدوس، از باشنده‌گان شهرکابل به رادیو آسیای میانه می‌گویند:”افزایش بیکاری در کشور و بلند رفتن نرخ مواشی در بازار سبب شده است که آن‌ها نتوانند گاو و یا گوسفند برای قربانی بخرند”.

هم‌چنان احمد علی باشنده دیگر شهر کابل که گوسفند برای قربانی کردن خریده‌ است، مردم را به خرید مواشی تشویق کرده می‌گوید قربانی کردن یک فریضه دینی است کسی که توانایی مالی دارد، باید قربانی کند.

در عید قربان بیشتر مسلمانان جهان که توان قربانی کردن را دارند، برای کسب رضای پروردگار و به‌منظور ادای یکی از رسم های مذهبی، گوسفند، گاو، بز و یا گاومیش قربانی می‌کنند. در افغانستان نیز این فرهنگ دینی رایج است، اما دیده می‌شود که ناامنی‌ها، فقر و بیکاری در کشور سبب شده است تا مردم توان خرید مواشی را از دست دهند.

حسین راستی منش- رادیو آسیای میانه – کابل

گذاشتن یک پاسخ