تأمین امنیت مکان‌های مقدس در افغانستان بیشتر می‌شود

مسوولان وزارت حج و اوقاف گفت، آنان طرحی را برای تأمین امنیت مکانهای مقدس در کشور آماده و به شورای امنیت فرستاده اند.

داعی الحق عابد، معین وزارت حج و اوقاف می‏‌گوید که تمامی مسجدها در کشور زیر تهدید گروه‌های تروریستی اند. عابد، از نهادهای امنیتی میخواهد تا تأمین امنیت مکانهای مقدس را در کشور، در اولویت‌های کاری شان قرار دهند.

وزارت حج و اوقاف کشور، پس از حمله داعش بر مسجد امام زمان،  طرحی را برای تأمین امنیت مکان‌های مقدس آماده و به‌شورای امنیت فرستاده اند.

وی، گفت:”ما یک طرحی را بخاطر تأمین امنیت مساجد به شورای امنیت فرستاده‌ایم زیرا تمامی مسجدها در افغانستان با تهدید رو به‌رو هستند“.

نجیب دانش، سرپرست دفتر سخن‏گوی وزارت امور داخله به رادیو آسیای میانه گفت، وزارت امور داخله بخاطر تأمین اماکن مقدس پلانی را روی دست دارد که با تطبیق آن امنیت این مکان‌ها تأمین خواهد شد.

هم‌چنان آقای دانش می‌افزاید که طرح امنیتی وزارت امور داخله جدا از طرح وزارت حج و اوقاف بوده که به‌شورای امنیت فرستاده شده است.

در همین‌حال سید رحمت الله مرتضوی عالم دین از طرح امنیتی برای امکان مقدس ابراز خوش‌بینی کرده و می‌گوید:” کسانی‌که بالای مساجد حمله می‌کنند و قتل عمد را انجام می‌دهد جایش جهنم است”.

وزارت حج و اوقاف و وزارت امور داخله در حالی از طرح امنیتی مساجد و اماکن مقدس در سطح کشور خبر می‌دهند که از یک‌سال بدین‌سو هراس افگنان بالای مساجد و اماکن مقدس در کشور حمله کرده و نمازگزاران را هدف قرار می‌دهند.

در آخرین حمله روز جمعه بر مسجد امام زمان در مربوطات حوزه یازدهم امنیتی پولیس کابل صورت گرفت در نتیجه نزدیک به ۲۰۰ تن کشته و زخمی شدند. ظاهراً مسوولیت این حمله را نیز گروه داعش به عهده گرفت. اما شاهدان محل به رسانه‌ها گفتند که یک موتر لند کروز با شیشه‌های سیاه مهاجمان را در محل رویداد پیاده کرده است. 

حسین راستی منش- رادیو آسیای میانه- کابل

گذاشتن یک پاسخ