بزودی نشست سه‌جانبۀ افغانستان، پاکستان و چین برگزار می‌شود

وانگ‌یی، وزیر خارجۀ چین، گفته است که  نخستین نشست سه‌جانبه به میزبانی چین برگزار می‌شود و در این نشست  روی موضوع همکاری‌های استراتیژی، امنیت منطقه‌یی و همکاری‌های عملی گفت‌وگو خواهد شد.

وزیر خارجه چین می‌گوید که این کشور در تلاش بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان هستند.

در همین‌حال دواخان‌ مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید، از هر اقدام که برای بهبود روابط میان افغانستان و پاکستان از سوی کشورهای منطقه  صورت بگیرد، دولت افغاستان استقبال می‌کند.

هم‌چنان مینه پال، از تیرگی روابط میان افغانستان و پاکستان یاد کرده و می‌گوید، کشور پاکستان بر تعهد خود در امر مبارزه با گروه‌های هراس افگن در کشور خویش، اقدام عمل نکرده است.

وزیر خارجه چین از ادامه همکاری‌ با پاکستان خبر داد و گفت،  ثبات در افغانستان به‌سود کشور پاکستان و منطقه است.

تاکنون در پیوند به‌صلح و امنیت افغانستان،  نشست‌های زیادی در کشورهای گوناگون برگزار شده و نتیجه ملموسی هم نداشته است، اما به‌باور نصرالله استانکزی استاد دانشگاه کابل، برگزاری این نشست‌ که پس از راهبرد امریکا در قبال افغانستان و نشست بریکس که پاکستان را بیشتر به انزواء کشانده این نشست را تا اندازه­ای کارساز می داند.

هم‌چنان استانکزی به رادیو آسیامیانه، روابط کنونی افغانستان و پاکستان را پرتنش خوانده و دلیل این تنش را صدور هراس‌افگن از خاک پاکستان به افغانستان می‌داند.

در همین‌حال، وزیران خارجه چین و پاکستان برای حل بحران ۱۶ساله افغانستان خواهان مذاکرات با طالبان شده و بر راهبرد تازه امریکا برای افغانستان  و جنوب آسیا انتقاد کردند.

وزیر خارجه پاکستان خواجه آصف گفت، به‌نظر پاکستان این واضح است که برای بحران افغانستان راه حل نظامی وجود ندارد و باید یک راه حل از طریق مذاکرات سیاسی جستجو شود.

وزیران خارجه چین و پاکستان در حالی از ملاقات سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین سخن می‌گویند که قرار است وزیران این کشورها، بزودی درحاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویارک ملاقات کنند.

رحمت الله سخاورز- رادیوآسیای میانه- کابل

 

گذاشتن یک پاسخ