برق کابل پرچوی‎های بیشتر خواهد داشت

 

مسوولان در ریاست اداره برق کابل به رادیو آسیای میانه می‌گوید: به دلیل کم شدن آب بند نغلو و مشکلات در مسیر لین ازبکستان،  برق کابل دچار نوسانات بیشتری شده  و ممکن است پرچوی‌های بیشتری صورت گیرد.

چندی پیش برق کابل در بیشتر ساعات شبانه روز قطع بود، شهریان در هوایی گرم از این ناحیه شکایت داشتند.

مسوولان برشنا دلیل بی برقی شهر کابل را قطع لین وارداتی از سوی طالبان در ولایت قندز خواندند.

اکنون  که حدود ده روز  از وصل دوباره این لین در منطقه آسیب دیده می‌گذرد اما بازهم مشکل پرچوی برق شهر کابل قطع نشده است.

شهریان کابل از این ناحیه شکایت دارند و ظاهرا کسی به شکایت آنان نیز توجه نمی‌کنند. این همه در حالیست‌ که مسوولان اداره برق کابل به رادیو اسیای میانه از احتمال پرچوی‌های بیشتر برق خبرداده می‌گویند: که آب بند‎ نغلو کم شده و مشکل برق رسانی نیز دچار اختلال گردیده است .

مجیب الرحمن مامونند به رادیو آسیای میانه می‌گوید: پرچوی حتما وجود دارد چون قبلا که دریای کابل آب داشت ۶۰ میگاوات برق از فابریکه ماهی پر تولید می‌شد اما اکنون دریای کابل آب ندارد و ماهی‌پر ایستاد است که جبران آن پرچوی می‌باشد.

وی همچنان  افزود: از بند برق نغلو ۶۰ الی ۶۵ میگاوات برق تولید می‌شود که ۵۰ میگاوات آن‎را ننگرهار و لغمان می‌گیرد، الی ۱۰ میگاوات آن طرف کابل می‎آید در حدود ۱۰۰ میگاوات برق بر اساس تغییر موسوم از دست می‌رود که باعث پرچوی می‎‎شود .

در عین حال وی  در نشستی که از سوی داکتر عبدالله رییس اجراییه کشور  به منظور حل مشکلات برق کابل برگزار شده بود گفت: که با گرم شدن هوا و کاهش آب دریای کابل همه ساله مشکل نوسانات وجود داشته  و باعث پرچوی برق می‌شود.

نگرانی از مشکلات برق زمانی بیشتر شد که برخی رسانهها از  قطع شدن ۱۷ لین عمومی شهر کابل گزارش دادند.

این ۱۷ لین برق مربوط مراکز مهمی دولتی و عام المنفه مانند شفاخانه‌ها می‌شود که به گفته مسوولان در هر حالت نباید برق آنان قطع شود.

رادیوآسیای میانه خبر قطع این ۱۷ لین را از اقای توحیدی سخنگوی ریاست برشنا جویا گردید که وی ضمن رد این گفته ها آنرا مربوط به ریاست برق کابل خواند.

با این حال آقای مجیب الرحمن رییس اداره برق کابل ضمن نادرست خواند این خبر در رسانه‌ها می گوید در این موضوع غلط فهمی صورت گرفته است.

وی گفت: ۱۷ لین دوامدار روشن می‌باشد که در این ۱۷ لین وزارت خانه‌ها مراکز مهم دولتی و خصوصی و شفاخانه‌ها وصل می‌باشد و پرچوی‌ها مطابق جدول صورت می‌گیرد.

اما مردم که با مشکلات زیادی از ناحیه کمبود برق متحمل شدند، حکومت را به کم کاری متهم می‌کنند.

عبدالحمید یک از صنعتکاران که  دچار خسارات ناشی از کمبود برق شده به رادیو اسیا میانه می گوید: پرچوی برق سبب مشکلات زیاد گردیده که مراجعین به سبب تاخیر در انجام کارهای شان شکایت می‌کنند و تاخیر در کارهای روزمره باعث کم درآمدی و سقوط کار می‌گردد.

در همین حال، امان‌الله غالب معین وزارت انرژی و آب به رسانه گفته: که پروژه‌های تولید و تٲمین انرژی برق در کشور در حال پیش‌رفت است.

به گفته وی: در حال حاضر روی چهار پروژه بنیادی کار می‌شود، که با تکمیل شدن آن  برق پنجاه و چهار اداره دولتی از طریق تولید انرژی آفتابی تٲمین خواهد شد.
معین وزارت انرژی و آب ابراز امیدواری کرده که با عملی شدن این پروژه‌ها، مشکلات برق کابل کاملاً حل شود.

حسین راستی منش- کابل