انتظارات از نشست سران سازمان همکاری‌های اسلامی در شهر آستانه

نشست سازمان‌های همکاری‌های اسلامی که روز گذشته در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار شده بود نمایندگان  ۷۵ کشور جهان در آن گردهم آمده اند. این کشورها در مورد ساینس و فن‌آوری در جهان با همدیگر صحبت و تبادل نظر کردند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور کشور نیز در راس یک هیئت بلند پایه، به‌منظور اشتراک در این اجلاس به ‌قزاقستان سفر کرد.

نجیب الله آزاد معاون سخنگوی ریاست جمهوری کشور به‌رادیو آسیای میانه می‌گوید، هدف از این سفر رییس جمهور، شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری‌های اسلامی است که در زمینه‌ی ساینس و فن‌آوری برگزار گردیده است. به‌گفته وی در حایشه این سفر قرار است با شماری از سران کشورهای عضو این سازمان در زمینه مبارزه با هراس افگنی، اقتصاد، تجارت و ترانزیت نیز گفت‌وگو صورت گیرد.

در همین‌حال استاد مسعود حسینی استاد دانشگاه هرات از گفت‌وگوهای اشرف‌غنی در حاشیه نشست سران سازمان همکاری‌های اسلامی اظهار خوش‌بینی کرد و می‌گوید، باید افغانستان کشورهای تاثیرگذار در قضیه افغانستان را تشخیص دهد.

هم‌چنان استاد مسعود، تاکید می‌کند که اشرف‌غنی تلاش نماید تا با کشورهای عضو این سازمان روابط خود را مستحکم‌تر کند و حمایت‌های این کشورها را به‌نفع افغانستان جلب نماید.

سازمان همکاری‌های اسلامی به‌هدف ارتقای همبستگی میان کشورهای عضو و حمایت از همکاری میان کشورهای این سازمان و هم‌چنان همکاری‌ها در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، علمی و دیگر موارد و اتخاذ تدابیر لازم برای پشتیبانی از صلح و امنیت بین‌المللی تشکیل شده‌است.

سازمان کنفرانس اسلامی مشهور به سازمان همکاری اسلامی، دومین سازمان بین دولتی پس از سازمان ملل متحد است که با عضویت ۵۷ کشور از چهار قاره در سال ۱۹۶۹ تاسیس گردید.

اشرف‌غنی رییس جهمور کشور در حالی به‌نشست سازمان همکاری‌های اسلامی در آستانه پایتخت قزاقستان شرکت می‌کند که بهار سال‌روان نیز برای شرکت در هفدهمین نشست سران سازمان همکاری ‌های شانگهای از آستانه، پایتخت قزاقستان دیدار کرد.

رحمت الله سخاورز- رادیو آسیای میانه- کابل

 

 

 

گذاشتن یک پاسخ