انتظارات از سفر آقای غنی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد چیست؟

محمد اشرف غنی رئیس‌‌جمهور افغانستان، روز یک‌شنبه کابل را به مقصد عشق آباد پایتخت ترکمنستان ترک کرد.آقای غنی در عشق‌آباد در مراسم افتتاح بازی‌های آسایی شرکت کرد و در عین‌حال با قربان‌قلی بردی محمدوف رئیس‌جمهور ترکمنستان و امام‌علی رحمان رئیس‌جمهور تاجیکستان نیز دیدار و گفت‌وگو داشت.

رییس جمهورغنی اما از عشق آباد ترکمنستان، راهی نیویارک در امریکا شد، تا در هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد اشتراک نماید. این اولین نشست رییس جمهور غنی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد است.

دواخان مینه پال معاون سخن‌گوی رییس جمهور به‌خبرنگاران گفت که آقای غنی در روز اول مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی می‌کند. به‌گفته معاون سخنگوی رییس جمهور، آقای غنی در سخنرانی‌اش روی مبارزه‌ی بدون تفکیک با تروریزم و مسئولیت پذیری کشورها در این خصوص تمرکز خواهد کرد.

با این‌حال شاه حسین مرتضوی سرپرست سخنگوی ریاست جمهوری در روزنامه هشت صبح نوشته است که حضور در این نشست مهم، فرصتی را برای افغانستان فراهم می‌کند تا تصویر واضح از فرصت‌ها و چالش‌های موجود در افغانستان و منطقه ارایه شود.
به‌گفته مرتضوی، موج پنجم خشونت که اکنون کشورهای زیادی را تهدید می‌کند، برای بار نخست از سوی رییس‌جمهور غنی در آلمان مطرح شد. آن روزها، کشورهای جهان این بحث را جدی نگرفتند. اکنون همه دریافته‌اند که موج پنجم خشونت با ظهور داعش می‌تواند کشورهای منطقه و جهان را با چالش‌های بزرگی مواجه بسازد.

با این حال داکتر ذاکرحسین ارشاد استاد روابط بین الملل، سخنرانی اقای غنی در سازمان ملل را مهم  ارزیابی کرده و با رادیو آسیای میانه می‌گوید انتظار آن است تا آقای غنی بتواند انتظارات مردم افغانستان در این مجمع را بر آورده سازد و  دیدگاه جهانیان را در  مبارزه جدی و همگانی در امر مبارزه با ترورزیم به المللی که کسب کند.

وی هم‌چنان در مورد انتظارات ملاقات اقای غنی با رییس جمهور امریکا گفت،

انتظار آن است تا اقای غنی بتواند با اقای ترامپ در مورد جدیت مبارزه با تروریزم و موضوع شفاف این کشور در قابل جنگ در افغانستان را مطرح کرده و از همتای خود بخواهد تا در قبال افغانستان سیاست روشن مبتنی بر واقعیت داشته باشد.

با این حال سخنگوی رییس جمهور در  رابطه با موضوع بحث اقای غنی با ترامپ نوشته استاکنون افغانستان و امریکا در قالب راهبرد جدید و میثاق همکاری‌های مشترک در عرصه‌های مختلف همکاری می‌کنند.
تقویت روابط در عرصه‌های مختلف، تقویت و حفظ دست‌آورد‌ها، مسایل امنیتی و مبارزه با تروریزم در محور گفت‌وگو‌ها قرار خواهد داشت.
به گفته مرتضوی ، تطبیق راهبرد تازه ایالات متحده امریکا و ظرفیت‌سازی در بخش امنیتی در چارچوب پلان چهار ساله‌ی امنیتی، نیز از محورهای مهم در بحث‌ها خواهد بود.
رییس‌جمهور غنی در این سفر با مقام‌های سازمان ملل و شماری از کشورهای دیگر نیز دیدار و ملاقات خواهد کرد و محورهای اساسی ملاقات‌ها، تقویت همکاری‌های دوجانبه و چند جانبه خواهد بود.

حسین راستی منش- کابل

گذاشتن یک پاسخ