امریکا ۳۵۰۰ سرباز تازه به افغانستان می‌فرستد

 گزارش‌ها حاکیست که وزارت دفاع امریکا (پنتاگون)  درنظر دارد تا ۳۵۰۰ سرباز تازه به افغانستان بفرستد که با این حساب، شمار سربازان امریکایی مستقر در کشور، به‌بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ سرباز می‌رسند.
جیمزمتیس وزیر دفاع، رکس تیلرسن وزیر خارجه و جنرال جوزف دنفورد رییس ستاد مشترک ارتش امریکا روزگذشته ، در مورد راهبرد تازه‌ی ترمپ برای افغانستان  و شماری از نیروهای امریکایی در این کشور با کانگرس ایالات متحده گفت‌وگو کردند.
انتظار می‌رود با آمدن  سربازان تازه امریکایی به افغانستان امنیت این کشور بهترشود و نیروهای تازه  امریکایی به نیروهای نظامی افغانستان  در امر مبارزه علیه گروه‌های طالبان، القاعده و داعش کمک کنند.

درهمین‌حال کارشناسان کشور، افزایش سربازان امریکایی را در کنار جامعه جهانی در شرایط کنونی یک ضرورت اساسی می‌دانند .

محمد حیدری کارشناس سیاسی می‌گوید،  امریکا و جامعه جهانی  نمی‌تواند در حال‌حاضر افغانستان را به‌حال خودش رها کند.

هم‌چنان حیدری تأکید می‌کند، امریکا در کنار افزایش نیروهای خود به‌افغانستان،  باید نیروهای امنیتی این کشور را در بخش استخباراتی و هوایی تقویت کند.

محمد حیدری به رادیو آسیای میانه می‌گوید، اعلام نکردن ارقام دقیق افزایش نیروهای امریکایی در افغانستان، یکی از نقاط قوت راهبرد تازه امریکا برای افغانستان است.

 

پس از اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان از سوی امریکا، دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع کشور به رادیو آسیای میانه، نیروهای تازه امریکا به‌آموزش و مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی کشور کمک می‌کند.

هم‌چنان وزیری گفت، عملیات نظامی و مخاربوی را ارتش افغانستان انجام داده و نیروهای امریکا در بخش آمورزش، طرح‌ریزی و مشوره‌دهی ارتش کشور را حمایت می‌کند.

در همین‌حال آصف آشنا کارشناس مسایل سیاسی، مسئله جنگ افغانسنان  را ناگذری امریکا و افغانستان می‌داند و می‌گوید، امریکا به‌عنوان شریک و همکار استراتژیک افغانستان مکلف به مبارزه برضد هراس افگنی  و تروریزم است.

از سوی‌دیگر آشنا، به دلیل ضعف مدیریتی  و بازی‌های سیاسی درارگان‌های امنیتی کشور، افزایش نیروهای امریکا را برای روحیه نیروهای امنیتی یک نیاز می داند.

وزارت دفاع امریکا، در حالی ۳۵۰۰  سرباز در افغانستان می‌فرستد که پیش ازاین دونالد ترمپ رییس جمهور ایالات متحده امریکا در هنگام اعلام راهبردش برای افغانستان از افزایش نیروهای امریکایی تا پایان یافتن جنگ در افغانستان خبر داد بود.

رحمت الله سخاورز- رادیو آسیای میانه- کابل

گذاشتن یک پاسخ