امریکا راهبرد تازه‎اش را در قبال افغانستان اعلام کرد

دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا در تشریح راهبرد تازه امریکا گفت: برخلاف خواسته اولیه‎اش با خروج نظامیان امریکایی در افغانستان مخالف است.

آقای ترامپ گفت: نمی‎خواهد اشتباه رهبران امریکا در خروج سریع و گسترده نظامیان امریکا از عراق را تکرار کند.

هم‎چنان آقای ترامپ با اشاره به افزایش تعداد نظامیان افزود، تعداد نظامیان امریکایی در افغانستان بر اساس شرایط این کشور تعیین خواهند شد.

دونالد ترامپ گفت: امریکا میلیاردها دالر در اختیار پاکستان گذاشته ولی آن‌ها به گروه‎هایی که عوامل بی‎نظمی و خشونت هستند، فضای امن داده‎اند و امریکا نمی‎تواند در قبال حضور گروه‎هایی مانند طالبان در پاکستان ساکت بماند.

آقای ترامپ هم‎چنان خواهان نقش آفرینی بیشتر هند در کمک به ایجاد امنیت در افغانستان

و گسترش همکاری‎های اقتصادی شده است.

در این‎حال محمد حیدری کارشناس مسایل سیاسی با رادیو آسیای میانه گفت: از راهبرد تازه امریکا ابراز خوش‌بینی نموده می‎گوید: فشار وارد کردن بالای پاکستان می‎تواند برای آمدن امنیت در افغانستان کمک نماید.

در این‎حال جاوید کوهستانی کارشناس مسایل سیاسی به رادیو آسیای میانه می‎گوید: در این راهبرد برای آینده افغانستان و چگونگی حکومت‎داری در افغانستان توجه صورت نگرفته است.

هم‎چنان آقای کوهستان راهبرد تازه امریکا را روشن‎تر از سیاست‎های قبلی امریکا در قبال افغانستان و پاکستان دانسته می‎گوید: این استراتیژی مطابق به وضعیت افغانستان بوده و در آن به فرمانده‎هان امریکای نیز صلاحیت داده شده است.

 

جنگ امریکا در افغانستان به‌عنوان طولانی‎ترین جنگ ایالات متحده امریکا خوانده شده‏است که از سال ۲۰۰۱ بدین‎سو جریان دارد.

این‎که راهبرد تازه امریکا در قبال افغانستان به این جنگ طولانی مدت در این کشور نقطه پایان خواهند گذاشت یا خیر، پرسشی است که گذشت زمان پاسخ خواهند داد.

حسین راستی منش- رادیو آسیای میانه – کابل

 

گذاشتن یک پاسخ