اضافه‌ستانی شرکت برشنا از پول صرفیه برق مشترکین

مسوولان در شرکت برشنای کابل می‌پذیرند که شماری مشکلات در میترخانی برق وجود دارد که سبب  اضافه ستانی بیشتر پول از مشترکین برق می‌گردد.

نزدیک به دوسال از نصب میترهای دیجیتالی و شبکه‌ای ساختن برق کابل توسط شرکت برق/ برشنا سپری می‌شود، اما شماری از باشندگان پایتخت می‏گویند، از زمانی که این سیستم دیجیتالی شده است، صرفیه‏ی برق‌شان در هر دوره‏ی میترخوانی بیشتر می‌گردد.

خانواده‏هایی‌که از برق ۲۴ساعته‏ استفاده می‏کنند، با انتقاد از مسوولان شرکت برق یا برشنا، می‏گویند که نصب میترهای دیجیتالی، یکی از عامل‏های اصلی افزایش صرفیه‏ی برق است.

این در حالیست‌که بسیار از مردم ولایت‌های کشور، در واکنش بر بلند بودن قیمت برق از دولت شکایت دارند و می‌گویند که این یک دزدی آشکار است.

در کابل، روزانه ده‌ها تن از کسانی‌‌که از صرفیه بلند برق شان شاکی اند، به‌ریاست عمومی برق یا برشنا برای شکایت مراجعه می‌کنند.

بانو اسما‌، یک‌‌تن از باشندگان کابل که بخاطر بلند بودن بی‌رویه صرفیه برق، به‌دفتر برشنای کابل مراجعه کرده‌است، به‌رادیو آسیای میانه می‌گوید، پیش از این  بیل‌برق شان به ۴۰۰ افغانی می‌رسید اما اکنون این قیمت، درحالی‌که میزان مصرف آن‌ها تفاوت نکرده، افزایش پیدا کرده و همین ماه به‌مبلغ ۱۲۰۰۰افغانی صرفیه برق پرداخته است.

با این‌حال، یک بانوی دیگر که ازگرفتن نامش به‌رادیو اسیای میانه خود داری کرد، بیل صرفیه برق‌اش را نشان می‌دهد که در دوماه پسین سال‌روان، ۲۴۲افغانی پرداخته، اما در ماه میزان این صرفیه به ۳۳۶۸افغانی بلند رفته است.‌

این بانو می‌گوید، هیچ تفاوتی میان مصرف برق دوماه گذشته با دوماه فعلی نداشته است، اما با وجود آن تفاوت زیاد در صرفیه‌اش آمده‌است.

با این‌حال، خالد استانکزی رییس تجارتی شرکت برق افغانستان ضمن پذیرفتن این موضوع که مشکلات در جریان میتر از سوی مسوولان وجود دارد می‌گوید:مشکلات دیگری‌که در صرفیه برق کشور وجود دارد، تفاوت قیمت‌ها در ولایت‌های گوناگون است.

در این مورداستانکزی می‌گوید: برق افغانستان از کشورهای ازبکستان، ایران، ترکمستان و تاجیکستان به‌قیمت‌های گوناگون وارد می‌شوند.

به‌گفته وی، قیمت برق ترکمستان ۲سند، تاجکستان ۴سند، ازبیکستان ۷/۷۵ سند و قیمت برق وارداتی ایران ۸/۶۴سند می‌باشند.

وی، نیز می‌گوید که  دلیل بلند بودن قیمت برق در بسیاری از ولایت کشور، نظر به واردات برق می‌باشد که از کجا و چگونه  وارد می‌شود.

وی، تاکید کرد، ولایتی‌که از برق وارداتی مصرف می‌کنند، بیل برق شان بلند می‌باشد.

استانکزی، هم‌چنان می‌گوید: برق‌های‌که از منابع خود کشور مصرف می‌شوند، به‌قیمت ارزان به شهریان توزیع می‌گردند.

این گفته آقای استانکزی، زمانی است که برق شهر لشکرگاه ولایت هلمند از بند کجکی و ولسوالی گرشک این ولایت تامین می‌گردد، اما هر کیلوات برق در این ولایت به ۲۰افغانی برای شهریان توزیع می‌گردد.

استانکزی افزود: دیگر ولایتی‌که از بلند بودن بیل صرفه برق شان شکایت دارند آن‌ها از برق وارداتی استفاده می‌کنند که در نظر سنجی‌که از سوی ریاست برق انجام شده، در این ولایت به‌طور میان‌گین هرکیلو‌وات برق به ۶الی ۷افغانی می‌رسد.

هم‌چنان، یک از شکایت‌های مردم در مورد صرفه برق، زمان پرداخت صرفیه است که پس از هر دوماه انجام می‌شود.

شهریان می‌گویند: پرداختن صرفیه برق به‌دوماه، سبب می‌شود، تا کیلوات برق بلند رفته و به تناسب آن قیمت آن نیز دو برابر شود.

آقای خالد می‌افزاید، با تقاضا‌های مکرر نمایندگان پارلمان، این ریاست تصمیم دارد تا بیل صرفه برقی‌که ۲ماه بود، یک ماهه شود. به‌گفته وی، این طرح در حال حاضر به پارلمان کشور ارسال شده است.

به‌گفته استانکزی، یکی از دلایل اساسی بلند بودن قیمت برق این بوده که ۷۹درصد برق افغانستان وارداتی است‌که این خود سبب می‌شود، تا قیمت برق در کشور افزایش پیدا کند.

این‌که چه‌زمانی مشکلات برق در افغانستان حل می‌شود پرسشی است که گذر زمان به آن پاسخ خواهد داد.

محمد هارون شهاب‌زاده

 

 

 

گذاشتن یک پاسخ