از شانزده‌همین سالروز شهادت قهرمان ملی احمد شاه مسعود در کابل تجلیل شد

از ۱۶همین سالروز شهادت قهرمان ملی احمد شاه مسعودی در محفل رسمی در خیمه لویه جرگه تجلیل به‌عمل آمد. در این محفل، شخصیت‌های حکومتی و اعضای پارلمان، مجلس سنا و هم‌چنان نمایندگان برخی کشورهای خارجی اشتراک کرده بودند.

داکترعبدالله عبدالله رییس اجرایه حکومت وحدت ملی، حامدکرزی رییس جمهورسابق کشور، صلاح الدین ربانی وزیر وزارت خارجه، آمنه افضلی وزیرسابق وزارت کار و امور اجتماعی، استاد کریم خلیلی رییس شواری عالی صلح و محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه افغانستان از سخنرانان این محفل بود.

احمدشاه مسعود، پس از سال‌ها مقاومت در برابر اشغال افغانستان توسط ارتش شوروی و جنگ با گروه طالبان، در روز ۱۸سنبله ۱۳۸۰ (۹ سپتامبر ۲۰۰۱)، در اثر انفجار انتحاری دو مرد تروریست که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، کشته شد. خبر کشته‌شدن او، از آنجا که می‌توانست به کاهش روحیه هم‌رزمانش در جبهه ضد طالبان بینجامد، با چند روز تأخیر اعلام گردید. پس از او محمد قسیم فهیم که از همرزمان احمد شاه مسعود بود، توسط برهان‌الدین ربانی به جانشینی وی منصوب شد.

داکترعبدالله گفت که من فقط محافظ احمدشاه مسعود بودم و ادعای بیشتر از این‌هم ندارم.

صلاح الدین ربانی وزیر خارجه نیز در جریان سخنان خود گفت که اگر کشور و دولت مستقل داریم از جان فشانی‌های همین قهرمانان کشور است.

هم‌چنان صلاح الدین ربانی گفت، مسوولیت‌ها در قبال کشور و دولت نیاز به وحدت دارد.

استاد کریم خلیلی، گفت که اختلافات از سه زاویه نگران کننده است اول سیاسون، دوم روشن فکران و سوم علمای که دامنه اختلافات را گسترده می‌سازد.

وی افزود که با تکرار اشتباهات گذشته هرگز به صلح و ثبات نمی‌رسیم.

هم‌چنان محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایییه گفت که مبارزه با افکار خشونت گرایان باید صورت گیرد.

وی نیز افزود که کشورهای جهانی باید با افرایدت مبارزه جدی کند.

درهیمن‌حال از ۱۸سنبله در سراسر افغانستان به‌عنوان روز هفته شهید تجلیل به‌عمل می‌آید و این روز در تمام کشور رخصتی عمومی اعلام می‌شود.

با این‌که احمدشاه مسعود قهرمان ملی کشور همواره برای سهولت مردم کار و مبارزه می‌کرد و در همین‌راه جان خود را از دست داد. اما از این روز تعدادی از افراد سوء استفاده کرده و باشنده‌گان کشور را به‌هراس می‌اندازد.

نجیب الله دانش سخنگوی وزارت داخله به رسانه‌ها گفت که تدابیر امنیتی هفته شهید از یک هفته به‌ این‌سو اتخاذ شده است و هر فردی‌که سبب هرج و مرج در جریان این مراسم شود از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده و رفتار قانونی با وی صورت می‌گیرد.

با این‌حال، روند سبز به رهبری امرالله صالح از آزار و اذیت مردم از سوی افراد استفاده سخن گفته است.

هارون شهاب زاده- رادیو آسیای میانه- کابل

گذاشتن یک پاسخ